| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Manufacturer Part Number: | Weidmuller 1610500000 |
| Connector Type: | Plug |
| Housing Material: | Glass-Filled Polybutylene Terephthalate |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Tin |
| Pitch: | 0.2 in |
| Number of Positions: | 3 |
| Housing Color: | Orange |
| Wire Size: | 24 to 14 AWG |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Current Rating: | 21 A |
| Voltage Rating: | 400 V |
| Operating Temperature: | -50 to 100 °C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| SKU: | WEI1610500000 |
1610500000
| ICC Number: | WEI1610500000 |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Manufacturer Number: | 1610500000 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
BLC 5.08/3 R OG R50 B V24
Specifications
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Weidmuller 1658622-8 | 34 NOVO MIL/CTR 30DP,LEAD FREE | ![]() |
| Weidmuller 180351-2 | FF 250 REC 4-6MM2 PTBR | ![]() |
| Weidmuller 3-520132-2 | ULTRAFAST 250 ASSY FLAG REC 16-14 TPBR | ![]() |
| Weidmuller 3-640620-3 | 03P MTA100 CONN ASSY F/T RED | ![]() |
| Weidmuller 42281-2 | FF 250 REC 18-14AWG TPBR | ![]() |
| Weidmuller 61116-1 | Cut Strip - CMNL PIN 24-18 PTBR | ![]() |
| Weidmuller 794956-1 | VAL-U-LOK SKT BR SN 22-18AWG | ![]() |
| Weidmuller 172704-0041 | FCT Mixed Layout D-Sub Housing, Male, Tin-plated Shell with Dimples, Polarized, 2 Circuits Unloaded, Black Insulator | ![]() |
| Weidmuller 172704-0042 | FCT Mixed Layout D-Sub Housing, Female, Tin-plated Shell, Polarized, 2 Circuits Unloaded, Black Insulator | ![]() |
| Weidmuller 172704-0142 | FCT High Power Contact, Male, Straight, Crimp, 0.80µm Gold Mating Plating, 0.20µm Gold Termination Plating, 10.0A, 20-16 AWG | ![]() |
| Weidmuller 19073-0077 | Avikrimp Ring Tongue Terminal for 16-14 AWG Wire, Stud Size 1/4" (M6), Length 27.36mm, Blue, Mylar Tape Carrier | ![]() |
| Weidmuller 33471-0206 | MX150 Mat-Sealed Female Connector Assembly, Single Row, 2 Circuits, Keying Option A, with Connector Position Assurance, Black | ![]() |
| Weidmuller 51021-0600 | 1.25mm Pitch, PicoBlade Receptacle Crimp Housing, Single Row, Friction Lock, 6 Circuits, Natural | ![]() |
| Weidmuller C075X025YJT | Thermal transfer component label, 0.75" W x 0.25" H, polyester, white, 3 labels/row, 10,000 pc. package quantity. | ![]() |
| Weidmuller 1610510000 | BLC 5.08/4 R OG R50 C V24 | ![]() |


