| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Manufacturer Part Number: | Weidmuller 1610510000 |
| Connector Type: | Plug |
| Housing Material: | Glass-Filled Polybutylene Terephthalate |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Tin |
| Pitch: | 0.2 in |
| Number of Positions: | 4 |
| Housing Color: | Orange |
| Wire Size: | 24 to 14 AWG |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Current Rating: | 21 A |
| Voltage Rating: | 400 V |
| Operating Temperature: | -50 to 100 °C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| SKU: | WEI1610510000 |
1610510000
| ICC Number: | WEI1610510000 |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Manufacturer Number: | 1610510000 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
BLC 5.08/4 R OG R50 C V24
Specifications
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Weidmuller 1658622-8 | 34 NOVO MIL/CTR 30DP,LEAD FREE | ![]() |
| Weidmuller 180351-2 | FF 250 REC 4-6MM2 PTBR | ![]() |
| Weidmuller 3-520132-2 | ULTRAFAST 250 ASSY FLAG REC 16-14 TPBR | ![]() |
| Weidmuller 42281-2 | FF 250 REC 18-14AWG TPBR | ![]() |
| Weidmuller 640903-2 | RECEPT,PIDG FASTON 22-18 250 | ![]() |
| Weidmuller 33471-0206 | MX150 Mat-Sealed Female Connector Assembly, Single Row, 2 Circuits, Keying Option A, with Connector Position Assurance, Black | ![]() |
| Weidmuller MY4IN AC220/240 (S) | RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 240V | ![]() |
| Weidmuller 1610490000 | BLC 5.08/2 R OG R20 C V24 | ![]() |
| Weidmuller 1610500000 | BLC 5.08/3 R OG R50 B V24 | ![]() |


