| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 67800-5025 |
| Color: | Black |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Keying: | Yes |
| Series: | 67800 - Serial ATA |
| Voltage: | 15 V DC |
| Amperage: | 1.5 A |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Shroud Type: | Fully |
| Breakaway: | No |
| Stackable: | No |
| Orientation: | Vertical |
| PCB Locator: | Yes |
| Mating Cycles: | 50 |
| PCB Retention: | Yes |
| Connector Type: | Serial ATA |
| Number of Rows: | 1 |
| Body Orientation: | Straight |
| Connector System: | Board to Board, Wire to Board |
| Contact Material: | Brass |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Glow Wire Capable: | No |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Termination Pitch: | 1.27 mm |
| Number of Contacts: | 7 |
| Termination Method: | Surface Mount |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Guide to Mating Part: | No |
| Make First / Break Last: | Yes |
| Number of Contacts Loaded: | 7 |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Operating Temperature Range: | -35 - 85 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .381 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.905 µm |
| Part Aliases: | 0678005025 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL67800-5025 |
67800-5025
| ICC Number: | MOL67800-5025 |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Number: | 67800-5025 |
| Datasheet: | Packaging Specifications |
| ECAD Model: |
Description:
1.27mm Pitch Serial ATA High Speed Header, Vertical, Surface Mount, with Locking Latch, 7 Circuits, 0.38
More >>Specifications
Detailed Description
Introducing the 67800-5025, a high-performance Serial ATA connector designed for seamless board-to-board and wire-to-board connections. This black connector, featuring a pitch of 1.27mm, boasts exceptional durability with a straight body orientation and a fully shrouded design. With seven gold-plated brass contacts, it ensures reliable signal transmission even in demanding operating environments. RoHS compliant and lead-free reflow capable, this connector is not only environmentally friendly but also offers ease of integration into your systems. Its vertical orientation, along with keying and PCB retention features, guarantees secure and accurate mating. Trust in the 67800-5025 for your connectivity needs, whether in consumer electronics or industrial applications.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 22-23-2021 | KK 254 Solid Header, Vertical, with Friction Lock, 2 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 22-23-2031 | KK 254 Solid Header, Vertical, with Friction Lock, 3 Circuits, Tin (Sn) Plating, Bag | ![]() |
| Molex 22-23-2041 | KK 254 Solid Header, Vertical, with Friction Lock, 4 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 26-48-1025 | KK 396 Breakaway Header, Vertical, Square Pin, with Friction Lock, 2 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 39-30-1020 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 2 Circuits, Nylon 6/6 94V-2, 2.54µm Matte Tin (Sn) Plating, Natural, Bag | ![]() |
| Molex 39-30-1040 | Mini-Fit Jr. Header, Dual Row, Right-Angle, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 4 Circuits, Nylon 6/6 94V-2, 2.54µm Matte Tin (Sn) Plating, Natural, Bag | ![]() |
| Molex 43045-0200 | Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, 3.00mm Pitch, Dual Row, 2 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 1.52µm Matte Tin Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 47053-1000 | KK 254 Vertical Header, with Friction Lock, 4 Circuits, 3.50mm PC Tail Length, Bag | ![]() |
| Molex 70543-0038 | 2.54mm Pitch SL Header, Single Row, Vertical, 3.05mm Pocket, Shrouded, 3.30mm Tail Length, 4 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 87438-0843 | 1.50mm Pitch, Pico-SPOX PCB Header, Single Row, Right-Angle, Surface Mount, Tin over Nickel Plating, Friction Lock, 8 Circuits, Tape and Reel, Beige | ![]() |
| Molex 90131-0767 | 2.54mm Pitch C-Grid III Header, Dual Row, Vertical, 14 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/30/2022 | 512072 - Change Supplier.This notification is to inform you about change of supplier impacting the part(s) attached as per list, No changes will be made to product as part of this change. Add Post alternative copper materials "HBi59" | Download | |||
| 06/25/2022 | 511908 - Change Supplier. This notification is to inform you about addition of new Supplier Wote, That impacting the parts as per attached list. For product no impact to fit, form or function. | Download | |||
| 08/01/2021 | 510134 - Supplier Change. Due to these supply constraints molex identified an internal shortage of resin supply which would create a challenge to fulfill all orders Alternative supplier operated under a certified quality management system. | Download | |||
| 06/01/2021 | 510379 - Retraction of PCN 510134. Due to E471i is the only resin effected and change in Molex Malaysia. This change is impacted for 78171, 78172, 205871, 205872 series only. no change on E130i the retraction is immediately. | Download | |||
| 03/24/2015 | GCM 10671338 - New, Modified, Or Replacement Tooling. | Download | |||


