| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-1670917-1 |
| Series: | MCON Interconnection System |
| Gender: | Housing for female terminals |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | .157 in, 4 mm |
| Voltage: | 12 V DC |
| IP Rating: | IP6K9K |
| Polarization: | Yes |
| Body Material: | PA GF |
| Number of Positions: | 3 |
| GPL: | N14 |
| Packaging: | Box |
| Operating Temperature Range: | -40 - 130 °C, -40 - 266 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | Yes |
| GPL Description: | Automotive |
| Product Code: | M104 |
| Connector System: | Wire to Board, Wire-to-Device, Wire to Wire |
| Length: | .748 in |
| Cable Exit Angle: | 180° |
| Height: | 14.8 mm, .583 in |
| Width: | 1.043 in, 26.5 mm |
| Mating Tab Width: | .047 in, 1.2 mm |
| Nominal Voltage Architecture: | 12 V |
| Body Color: | Black |
| Serviceable: | Yes |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | Yes |
| Connector Position Assurance Capable: | Yes |
| Hybrid Connector : | No |
| Primary Locking Feature: | On the Terminal |
| Part Aliases: | 1-1670917-1 |
| SKU: | AMP1-1670917-1 |
1-1670917-1
Specifications
Detailed Description
Introducing the MCON Interconnection System 1-1670917-1, a high-performance automotive connector housing designed for female terminals. With a single row and 4mm pitch, this black PA GF body boasts a 12V DC voltage rating and IP6K9K ingress protection, making it ideal for signal applications in harsh environments. Featuring three positions and a 180° cable exit angle, this connector ensures efficient and reliable wire-to-wire, wire-to-board, and wire-to-device connections. With terminal position assurance and a primary locking feature, it guarantees secure mating. Operating flawlessly in temperatures ranging from -40 to 130°C, this RoHS-compliant accessory is a must-have for automotive professionals seeking durability and performance.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-66361-2 | III+ PIN,18-14,TIN,LP | ![]() |
| TE Connectivity 66259-2 | MALE CONTACT ASSY. (L.P.) | ![]() |
| TE Connectivity 967067-1 | MQS SGL WIRE SEAL | ![]() |
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 5-1579007-3 | TE Connectivity 1-1670917-1 Application Tooling | ![]() |
For Use With
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 04/30/2026 | P-26-029713 - Package Change. Packaging specifications remain unchanged, changing from small bag packaging to whole bag packaging. | Download | |||
| 02/25/2026 | P-26-029623 - Tool Duplication. Add a duplication tool(Retainer) in TE China/Suzhou plant, in order to respond to demand increase, this PCN only for China customer and the new part only ship to China. | Download | |||
| 12/30/2025 | P-25-029125 - Manufacturing Location Change. A manufacturing location change from TE Esztergom to TE Tangier (TAC2) , for listed Part Numbers, according to VDA Trigger Matrix No. 29 and AIAG section 3.1, item 4. The change has no impact to form-fit-function. | Download | |||
| 12/30/2025 | P-25-029509 - Duplicate Mold. Seal has added a duplicate mold, with no changes to the material appearance. | Download | |||
| 01/07/2025 | P-25-027426 - Manufacturing location change. Following Part Numbers will be transferred of the TE Connectivity manufacturing location internaly, but in the same building. In addition, this PCN replaces the recently issued PCN No. P-24-027338. | Download | |||
| 10/04/2024 | P-24-026989 - Equipment Replacement. The production equipment is damaged, and we are now preparing to use the new equipment for production. As the fit/form/fuction of the product has not changed, we do not provide the PPAP file, Just adding the engraved number "10" to the product Meanwhile, as fit/form/fuction has not changed, mormally no mit to subbbit but Only machine coding if any customers require PSW, please notify them to submit their requirements in the e-PPPAP system. | Download | |||
| 09/18/2023 | P-23-024975 - Change Shipping Point. Change the shipping point from EP20 and WCDC to HL20 or HL30. This is an addendum for P-23-024368 | Download | |||
| 05/10/2023 | P-23-024472 - Manufacturing additional location. Following Part Numbers will be able to semi-automatic assembly. | Download | |||
| 04/19/2023 | P-23-024367 - Shipping Point Change. Change the shipping point from EP20 and WCDC to HL20 or HL30. Optimize the shipping routes, using national shipping points for local customers | Download | |||
| 04/19/2023 | P-23-024368 - Shipping Point Change. Change the shipping point from EP20 and WCDC to HL20 or HL30. Optimize the shipping routes, using national shipping points for local customers | Download | |||
| 04/11/2023 | P-23-024385 - Cancellation of PCN # P-23-024367 duplicated. Document clarification.This is a document clarification for cancellation of PCN # P-23-024367 duplicated. Please use P-23-024368 PCN as Active PCN. | Download | |||


