| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-1703494-1 |
| Series: | MCON Interconnection System |
| Gender: | Housing for male terminals |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | .157 in, 4 mm |
| Voltage: | 14 V DC |
| Polarization: | No |
| Body Material: | PBT GF |
| Number of Positions: | 3 |
| GPL: | N14 |
| Packaging: | Box |
| Operating Temperature Range: | -40 - 125 °C, -40 - 257 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | Yes |
| GPL Description: | Automotive |
| Product Code: | M104 |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Length: | .74 in |
| Cable Exit Angle: | 180° |
| Height: | 14.95 mm, .589 in |
| Width: | 1.732 in, 44 mm |
| Mating Tab Width: | .047 in, 1.2 mm |
| Nominal Voltage Architecture: | 12 V |
| Body Color: | Black |
| Serviceable: | Yes |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | Yes |
| Connector Position Assurance Capable: | No |
| Hybrid Connector : | No |
| Primary Locking Feature: | On the Terminal |
| Part Aliases: | 1-1703494-1 |
| SKU: | AMP1-1703494-1 |
1-1703494-1
Specifications
Detailed Description
Introducing the MCON Interconnection System 1-1703494-1, a versatile housing designed for male terminals in automotive applications. With a single row and 4mm pitch, this 3-position connector ensures secure and reliable signal transmission. Constructed from durable PBT GF, it offers excellent performance in extreme temperatures ranging from -40 to 125°C. Featuring a 180° cable exit angle and a low profile of 14.95mm, it allows for easy installation in tight spaces. With a nominal voltage of 12V and a maximum of 14V DC, it is suitable for a wide range of automotive electrical systems. This black housing is RoHS compliant and comes in a convenient box packaging. Trust the MCON 1-1703494-1 for your automotive connector needs.
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 3-1579028-8 | TE Connectivity 1-1703494-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 5-1579007-3 | TE Connectivity 1-1703494-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 3-1579028-4 | TE Connectivity 1-1703494-1 Application Tooling | ![]() |
For Use With
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/25/2024 | P-24-025569 - Manufacturing location change. Following Part Numbers will be transferred from LPZ to K2 | Download | |||
| 04/18/2023 | P-23-024364 - Adding alternate manufacturing source. Adding TE Suzhou for alternate manufacturing source. PN is currently in series production at that location. | Download | |||
| 11/30/2021 | P-21-021692 - Change of inner packing bag. P/N: x-1703494-x Before change : Manual packaging ,one bag , quantity :1400pcs/ carton ; After change :Automatic packaging ,280pcs/bag, 5bags/carton , quantity : 1400 pcs/carton P/N: x-1703498-x Before change : Manual packaging ,one bag , quantity :2000pcs/ carton ; After change :Automatic packaging ,400pcs/bag, 5bags/carton , quantity : 2000 pcs/carton | Download | |||
| 07/01/2021 | P-21-020950 - Manufacturing location change. Following Part Numbers will be transferred from TE China Suzhou LPZ 1162 to TE China Suzhou K2 3027. | Download | |||
| 01/02/2014 | P-13-009711 - Manufacturing location change. | Download | |||


