| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 64323-1039 |
| Series: | 64323 - CMC - CP Terminal |
| Amperage: | 12 A |
| Connector Type: | CMC, CP Terminal |
| Gender: | Female |
| Termination Method: | Crimp or Compression |
| Contact Material: | High Copper |
| Contact Plating: | Tin |
| Voltage: | 14 V DC |
| Circuit Application: | Power |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 1.524 µm, 3.048 µm |
| Wire Size: | 14 AWG, 16 AWG, 1 - 2 mm² |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Wire Insulation Diameter: | 2.1 - 2.8 mm |
| Part Aliases: | 0643231039 |
| SKU: | MOL64323-1039 |
64323-1039
Specifications
Detailed Description
Introducing the 64323-1039, a high-performance CMC CP Terminal designed for automotive applications. This female connector boasts a durable construction with High Copper contact material and Tin plating, ensuring reliable power transmission in harsh environments. With a low 12A amperage and 14V DC voltage rating, it is suitable for various power circuits. The crimp or compression termination method accommodates 14-16 AWG wires, providing a secure and efficient connection. RoHS compliant and in stock, this connector is a top choice for automotive professionals seeking quality and durability in their projects. Trust 64323-1039 for seamless wire-to-wire connectivity in your automotive systems.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 121023-0341 | mPm DIN Valve Connector, Form A-18mm, PG9 Internal Threads, 3 Pole, H12 Ground Position, Black, Nitrile Profile Gasket and Screw, Mounted, Bulk Packed | ![]() |
| Molex 121023-0377 | mPm DIN Valve Connector, Form A-18mm, PG11 Internal Threads, 3 Pole, H12 Ground Position, Black, Nitrile Profile Gasket and Screw, Mounted, Bulk Packed | ![]() |
| Molex 121202-0002 | mPm DIN Valve Connector, Form B-11mm, External Thread, 2 Pole Plus Ground Terminal, 250V AC/DC, Black, Nitrile Gasket, Bulk Pack, Unmounted | ![]() |
| Molex 19432-0013 | MX150L 2 Circuit Female Sealed Receptacle for 12-10 AWG Wire | ![]() |
| Molex 33012-3002 | MX150 Female Terminal for Mat-Sealed Connectors, Tin Plating, 20-18 AWG, Left Reel Payoff | ![]() |
| Molex 33472-0606 | MX150 Mat-Sealed Female Connector Assembly, Dual Row, 6 Circuits, Keying Option A, with Connector Position Assurance, Black | ![]() |
| Molex 43030-0001 | Micro-Fit 3.0 Crimp Terminal, Female, with Tin (Sn) Plated Phosphor Bronze Contact, 24-20 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 502579-0000 | CLIK-Mate 1.50mm Pitch Crimp Terminal, Male, Tin Plating, 28-24 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 64319-1211 | .635mm, 1.50mm, CMC Receptacle, 32 Circuits, Left Wire Output, Black Coding, Mat Sealed | ![]() |
| Molex 64320-1301 | Wire Cap for Mat Sealed CMC Receptacle, 28 Circuits and 48 Circuits | ![]() |
| Molex 64320-1311 | .635mm, 1.50mm, CMC Receptacle, 48 Circuits, Left Wire Output, Black Coding, Mat Sealed | ![]() |
| Molex 64320-3311 | .635mm, 1.50mm, CMC Receptacle, 48 Circuits, Right Wire Output, Black Coding, Mat Sealed | ![]() |
| Molex 64320-3319 | .635mm, 1.50mm, CMC Receptacle, 48 Circuits, Right Wire Output, Brown Coding, Mat Sealed | ![]() |
| Molex 64322-1029 | 0.635mm CMC CP Female Terminal, Tin Plated, for Square 0.6mm x 0.6mm Pins, Wire Size 0.75mm² | ![]() |
| Molex 64323-1029 | 1.50mm CMC CP Female Terminal, Tin Plated, for Tab Ddimensions 1.50mm x 0.80mm, Wire Size 0.50mm² - 1.0mm² | ![]() |
| Molex 64325-1010 | CMC 0.635mm Blind Cavity Plug | ![]() |
| Molex 64325-1023 | CMC 1.50mm Blind Cavity Plug | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 04/30/2026 | 517139 - Capacity/ Supplier Change & transfer. This notification is to inform all Chinese customers about the manufacturing location transfer from US to China and new supplier qualification for raw material that have been used to the impacted parts. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 12/19/2023 | 513586 - Capacity change or tool replacement. This notice is to inform you that Molex Lincoln Nebraska is adding additional capacity tooling that will affect the product listed. There will be no change to the product Fit, Form, Function or Appearance when compared to current tooling. | Download | |||
| 08/01/2020 | 508485 - Warehouse transfer. moving from Lincoln (duns# 967495487) to Bolingbrook (Duns# 103340709) | Download | |||


