| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 19432-0013 |
| Series: | 19432 - MX150L |
| Amperage: | 30 A |
| Connector Type: | MX150L |
| Gender: | Receptacle |
| Number of Contacts: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 5.84 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 125 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Contact Detail: | 1x1 |
| Part Aliases: | 0194320013 |
| SKU: | MOL19432-0013 |
19432-0013
Specifications
Detailed Description
Introducing the 19432-0013 MX150L 2 Circuit Female Sealed Receptacle, a high-performance connector designed for robust power applications. With a current rating of 30 A, this receptacle is perfect for demanding environments. Featuring a polarized design for secure mating, it ensures reliable connectivity. Certified by CSA (LR18689) and UL (E152602) for safety and quality, this connector is suitable for a wide range of industries. With a temperature range of -40 to 125 °C, it offers durability in extreme conditions. RoHS compliant and featuring a compact 5.84 mm pitch, the MX150L is ideal for space-constrained applications. Trust in the 19432-0013 for efficient power transmission in your projects.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 121023-0341 | mPm DIN Valve Connector, Form A-18mm, PG9 Internal Threads, 3 Pole, H12 Ground Position, Black, Nitrile Profile Gasket and Screw, Mounted, Bulk Packed | ![]() |
| Molex 121023-0377 | mPm DIN Valve Connector, Form A-18mm, PG11 Internal Threads, 3 Pole, H12 Ground Position, Black, Nitrile Profile Gasket and Screw, Mounted, Bulk Packed | ![]() |
| Molex 121202-0002 | mPm DIN Valve Connector, Form B-11mm, External Thread, 2 Pole Plus Ground Terminal, 250V AC/DC, Black, Nitrile Gasket, Bulk Pack, Unmounted | ![]() |
| Molex 16-02-0105 | SL Crimp Terminal, Series 70021, Male, with Tin (Sn) Plated Contact, 30-24 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 19431-0013 | MX150L Circuit Plug to be used with 12-8 AWG Wire | ![]() |
| Molex 19431-0016 | MX150L Male Terminal for 12-10 AWG Wire, Tin Plated, Bag | ![]() |
| Molex 19433-0013 | MX150L 2 Circuit Plug for 12-10 AWG Wire | ![]() |
| Molex 19434-0003 | MX150L Female Terminal for 12-10 AWG Wire, Tin Plated, Bag | ![]() |
| Molex 33472-1606 | MX150 Mat-Sealed Female Connector Assembly, Dual Row, 16 Circuits, Keying Option A, with Connector Position Assurance, Black | ![]() |
| Molex 34566-0103 | 2.54mm Pitch, MX123 Female Receptacle Housing, Keying Option A, Wire Dress Option 0, 73 Circuits, Black TPA | ![]() |
| Molex 34822-0013 | 2.54mm Pitch, MX123 Female Receptacle Housing, Keying Option A, Wire Dress Option 0, 66 Circuits, Black TPA | ![]() |
| Molex 43025-0610 | Micro-Fit 3.0 Receptacle Housing, Dual Row, 6 Circuits, UL 94V-2, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 560123-1200 | DuraClik ISL Wire-to-Board Receptacle Housing, Single Row, White, 12 Circuits | ![]() |
| Molex 560124-0101 | DuraClik ISL Wire-to-Board Crimp Receptacle Terminal, Female, AVSS 0.30mm² Wire, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 560125-1200 | DuraClik Wire-to-Board Independent Secondary Lock (ISL) Retainer, 12 Circuits, Gray | ![]() |
| Molex 64320-1301 | Wire Cap for Mat Sealed CMC Receptacle, 28 Circuits and 48 Circuits | ![]() |
| Molex 64320-3319 | .635mm, 1.50mm, CMC Receptacle, 48 Circuits, Right Wire Output, Brown Coding, Mat Sealed | ![]() |
| Molex 64322-1029 | 0.635mm CMC CP Female Terminal, Tin Plated, for Square 0.6mm x 0.6mm Pins, Wire Size 0.75mm² | ![]() |


