| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 48404-0003 |
| Color: | Blue |
| Series: | 48404 - USB 3.0 |
| Amperage: | 1.8 A |
| Connector Type: | USB 3.0 |
| Gender: | Female |
| Number of Rows: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -20 °C |
| Pitch: | 2 mm, 2.5 mm |
| Voltage: | 30 V AC/DC |
| Material: | Thermoplastic |
| Number of Ports: | 1 |
| Orientation: | Upright |
| Keying: | Yes |
| USB Type: | A |
| Component Type: | Receptacle |
| Tail Length: | 2.4 mm |
| Operating Temperature Range: | -20 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Nickel, Tin |
| Ground to Panel / PCB: | Yes |
| Number of Contacts Loaded: | 9 |
| Mating Cycles: | 5000 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Maximum Solder Process Temperature: | 255 °C |
| Lead Free Process Capability: | REFLOW |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 005 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 001 |
| Termination Pitch: | 2 mm, 2.5 mm |
| Lock to Mating Part: | No |
| Part Aliases: | 0484040003 |
| SKU: | MOL48404-0003 |
48404-0003
Specifications
Detailed Description
Introducing the 48404-0003, a high-speed USB 3.0 I/O Receptacle designed for universal connectivity. Featuring an upright 90-degree orientation and a vibrant blue color, this female connector is both visually striking and versatile. With two rows of contacts and a through-hole termination method, it ensures secure and reliable connections on PCBs. Constructed with a durable thermoplastic housing and copper alloy contacts plated with nickel and tin, it guarantees longevity and excellent signal transmission. Rated for 1.8A and 30V AC/DC, it offers high performance in a wide temperature range from -20 to 85°C. RoHS compliant and lead-free reflow solder process compatible, it meets international standards for environmental responsibility. Perfect for a variety of applications, the 48404-0003 is a top choice for high-speed data transfer and connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 19115-0009 | Avikrimp Snap Spade Terminal for 22-18 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 2189101115 | Mirror Mezz Pro Hermaphroditic Connector, 2.50mm Connector Height, BGA-Attach Mounting, 15 Pair, 11 Row, 688 Circuits, 0.76µm Gold (Au) Plating, with Pegs | ![]() |
| Molex 26-48-1075 | KK 396 Breakaway Header, Vertical, Square Pin, with Friction Lock, 7 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
| Molex 39-28-1023 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 2 Circuits, without Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Tin, Natural | ![]() |
| Molex 39-29-6108 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 10 Circuits, without Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Gold, Natural | ![]() |
| Molex 39-31-0040 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 4 Circuits, without Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Tin, Natural | ![]() |
| Molex 43045-0200 | Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, 3.00mm Pitch, Dual Row, 2 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, 1.52µm Matte Tin Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 70543-0005 | 2.54mm Pitch SL Header, Single Row, Vertical, 3.05mm Pocket, Shrouded, 3.30mm Tail Length, 6 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Matte Tin (Sn) Tail Plating | ![]() |
| Molex 71436-2164 | 1.00mm Mezz (IEEE 1386) Plug, Surface Mount, Dual Row, Vertical Stacking, 64 Circuits, 8.35mm Unmated Height, with PCB Locator Pegs, without Robotic Placement Metal Cap, 0.76µm Gold (Au) Selective Plating, Tube | ![]() |
| Molex 71764-0116 | 2.54mm Pitch C-Grid Breakaway Header, Low Profile, Dual Row, Right-Angle, High Temperature, 16 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating | ![]() |
| Molex 87831-1420 | 2.00mm Pitch, Milli-Grid PCB Header, Dual Row, Vertical, Through Hole, Shrouded, 14 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Plating, 2.50mm Tail Length, Dual Side Slots, Dual Friction Locks, Center Polarization, Tube | ![]() |


