| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 35362-0850 |
| Color: | Natural |
| Pitch: | 2 mm |
| Keying: | No |
| Series: | 35362 - Sherlock |
| Voltage: | 125 V |
| Amperage: | 2 A |
| Material: | Nylon |
| Shroud Type: | Partial |
| Breakaway: | No |
| Stackable: | No |
| Orientation: | Vertical |
| PCB Locator: | No |
| Tail Length: | 3.3 mm |
| Mated Height: | 8.5 mm |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Retention: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector Type: | Sherlock |
| Number of Rows: | 1 |
| Body Orientation: | Straight |
| Connector System: | Wire to Board |
| Polarized to PCB: | No |
| Glow Wire Capable: | No |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Termination Pitch: | 2 mm |
| Number of Contacts: | 8 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Guide to Mating Part: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 8 |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL35362-0850 |
35362-0850
Specifications
Detailed Description
Introducing the 35362-0850, a 2A straight-through hole pin header from the Sherlock series. This natural-colored connector features 8 contacts in a single row, with a pitch of 2mm and a voltage rating of 125V. Constructed from durable nylon with tin contact plating, it ensures reliable performance in a wide operating temperature range. With UL and CSA agency certifications, this connector guarantees safety and compliance. Its vertical orientation and 3.3mm tail length offer versatility in PCB assembly, while its partial shrouding and polarized mating ensure secure and error-free connections. RoHS compliant and with a 30 mating cycle rating, the 35362-0850 is the ideal choice for high-reliability PCB applications.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 19099-0028 | InsulKrimp Snap Spade for 16-14 AWG Wire, Stud Size 6 (M3.5), Mylar Tape Carrier, Blue | ![]() |
| Molex 39-28-9128 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 12 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Gold, Natural | ![]() |
| Molex 39-28-9168 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 16 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Gold, Natural | ![]() |
| Molex 39-28-9208 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 20 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Gold, Natural | ![]() |
| Molex 39-30-2052 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Single Row, 5 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Gold, Natural | ![]() |
| Molex 43160-2104 | Sabre Vertical Header, 4 Circuits, Glow-Wire Capable, PCB Thickness 1.60mm, with Board Lock | ![]() |
| Molex 46012-1241 | Mini-Fit Plus Crimp Terminal, 20-18 AWG, Reel, 0.76µm Selective Gold (Au) Plating | ![]() |
| Molex 87834-0619 | 2.54mm Pitch C-Grid Header, Dual Row, Low Profile, Vertical, Shrouded, 6 Circuits, 0.13µm Gold (Au) Plating, Black, without PCB Locator, without End Window, Center Polarization Slot, Lead-Free | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 10/31/2017 | 503369 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice are being moved to a different production or shipping location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||
| 03/07/2016 | GCN 10728004 - Supplier Change. The purpose of this letter is to inform you that a supplier of 0.5 diameter pin for 35362, 35363 and 104002 series will be changed to improve quality through vendor consolidation. The alternative supplier who produces various pins does business with both Molex Korea and other Molex plants as preferred supplier. There's no change in overall specification. The affected Molex product series are 35362, 35363 and 104002 series. These series are not affected by changing of pin supplier due to no risk. Implementation Date may be changed due to customer demand and production situation. | Download | |||


