| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 22-04-1051 |
| Color: | Natural |
| Pitch: | 2.5 mm |
| Keying: | No |
| Series: | 5045 |
| Voltage: | 250 V |
| Amperage: | 3 A |
| Material: | Polyamide |
| Shroud Type: | Partial |
| Breakaway: | No |
| Stackable: | No |
| Orientation: | Vertical |
| PCB Locator: | No |
| Tail Length: | 3.4 mm |
| Product Name: | KK |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Retention: | Without |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector Type: | KK, Mini-Latch |
| Number of Rows: | 1 |
| Body Orientation: | Straight |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Material: | Brass |
| Polarized to PCB: | No |
| Glow Wire Capable: | No |
| Termination Pitch: | 2.5 mm |
| Number of Contacts: | 5 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Guide to Mating Part: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 5 |
| Contact Mating Area Plating: | Tin |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 5.08 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 5.08 µm |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL22-04-1051 |
22-04-1051
Specifications
Detailed Description
Introducing the 22-04-1051, a high-performance Mini-Latch Wire-to-Board Header designed for seamless vertical connections with a friction ramp feature, ensuring secure and reliable contact. With 5 circuits and tin (Sn) plating, this header guarantees efficient power transmission with a current rating of 3 A and a voltage tolerance of 250 V. Crafted from durable polyamide and featuring brass contacts, it offers excellent conductivity and longevity even in harsh environments, operating flawlessly in temperatures ranging from -40 to 105 °C. Its straight body orientation and through-hole termination method make it easy to install, while its compact 2.5 mm pitch and vertical orientation save valuable board space. RoHS compliant and with a mating cycle of 30, this header is ideal for a wide range of applications in the Wire-to-Wire/Wire-to-Board Connectors category. Upgrade your connectivity solutions with the KK Mini-Latch Wire-to-Board Header.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 19002-0028 | Avikrimp Fully Insulated Quick Disconnect, Female, for 16-14 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 22-04-1071 | Mini-Latch / KK Wire-to-Board Header, Vertical, with Friction Ramp, 7 Circuits, Tin (Sn) Plating, Natural | ![]() |
| Molex 22-28-4023 | KK 254 Breakaway Header, Vertical, 2 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Mating Pin Length 6.09mm | ![]() |
| Molex 43045-0422 | Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, 3.00mm Pitch, Dual Row, 4 Circuits, with PCB Press-fit Metal Retention Clip, 0.38µm Gold Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 43045-0622 | Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, 3.00mm Pitch, Dual Row, 6 Circuits, with PCB Press-fit Metal Retention Clip, 0.38µm Gold Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 43045-1228 | Micro-Fit 3.0 Vertical Header, 3.00mm Pitch, Dual Row, 12 Circuits, with PCB Polarizing Peg, 0.38µm Gold Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 05/16/2024 | 514531 - Change Supplier. This notification is to inform you about Supplier product location transferred from Japan vendor(Supplier) to Korea vendor impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 05/01/2024 | 514837 - Equipment Transfer & Packaging Quantity Changing. This letter is to inform you that 5045 series will be transferred from Japan vendor to Korea vendor for the productivity improvement & stable delivery performance. It will be changed as follows by this change, so please refer to the information for more details. | Download | |||
| 02/29/2024 | 514174 - Change to Product. This notification is to inform you of standardize the sales drawings (SD) in the attached list. For details, please see below. | Download | |||
| 01/11/2024 | 514731 - Retraction of PCN 514531. This letter is to inform you that Molex retract the previous PCN to replace with a new PCN by adding change reasons. This change is cancelled because this PCN doesnt include DU/MOQ change so new PCN will be issued for supplier Change & DU/MOQ Change Soon | Download | |||
| 03/01/2015 | GCM 10671199 - New, Modified, Or Replacement Tooling. The purpose of this letter is to inform you that we plan to kick off new housing tooling(Copy existing tooling)because existing toolings are aging for over 10 years'production. Tool qualification will be done as procedure. This changes only affect Molex ShangHai. | Download | |||


