| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 19-09-2027 |
| Color: | Natural |
| Series: | 3191 |
| Amperage: | 12 A |
| Connector Type: | Standard .093" |
| Gender: | Plug |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Contacts: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Panel Mount |
| Pitch: | 6.7 mm |
| Material: | Nylon |
| Keying: | No |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Breakaway: | No |
| Product Name: | Standard .093" |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0019092027 3191-2P-201 |
| SKU: | MOL19-09-2027 |
19-09-2027
Specifications
Detailed Description
Introducing the Standard .093" Connector System, featuring a durable nylon housing for reliable power connections. With a low operating temperature of -40°C and a high amperage rating of 12A, this connector is perfect for demanding applications. Its panel mount design and UL and CSA agency certifications ensure easy and safe installation. The two contacts, housed in a single row with a 6.7mm pitch, provide a secure connection for wires. Polarized to mate for added safety, this connector is ideal for wire-to-wire applications. RoHS compliant and with a part number of 19-09-2027, it's easy to integrate into your project. Upgrade to the Standard .093" Connector System for reliable and efficient power connections.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 08-70-1031 | SPOX Crimp Terminal, 24-18 AWG, Brass, Reel | ![]() |
| Molex 171850-0400 | Micro-Fit TPA Receptacle Housing, Single Row, 4 Circuits, UL 94V-0, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Molex 19-09-1029 | 2.36mm Diameter Standard .093 Pin and Socket Receptacle Housing with Positive Latch, UL 94V-2, 2 Circuits | ![]() |
| Molex 19-09-2028 | 2.36mm Diameter Standard .093 Pin and Socket Plug Housing with Positive Latch, UL 94V-2, with Panel Mount, 2 Circuits | ![]() |
| Molex 19023-0003 | InsulKrimp Fully Insulated Quick Disconnect, Male, for 22-18 AWG (0.80-0.35mm²) Wire, Tab 4.75 x 0.51mm, Carton | ![]() |
| Molex 19221-0235 | Compression Style Ring Tongue Terminal for 2 AWG Wire, Stud Size 3/8" (M9), Tin Plated, Carton | ![]() |
| Molex 22-55-2041 | 2.54mm Pitch SL Crimp Housing, Dual Row, Version A, Non-polarized, 4 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 33472-1201 | MX150 Mat-Sealed Female Connector Assembly, Dual Row, 12 Circuits, Keying Option A, without Connector Position Assurance, Black | ![]() |
| Molex 35021-1001 | 2.00/2.50mm Pitch, Board-in Crimp Terminal, Male, Right-Angle, Brass Pre-Plated Tin, 28-22 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 39-00-0038 | Mini-Fit Female Crimp Terminal, Tin (Sn) over Copper (Cu) Plated Brass, Double 22+22 or Single 24-18 AWG, Reel | ![]() |
| Molex 39-01-2040 | Mini-Fit Jr. Receptacle Housing, Dual Row, 4 Circuits, UL 94V-2, Natural | ![]() |
| Molex 39-01-3043 | Mini-Fit Jr. Plug Housing, Dual Row, 4 Circuits, UL 94V-2, without Panel Mounting Ears, Natural | ![]() |
| Molex 43025-2400 | Micro-Fit 3.0 Receptacle Housing, Dual Row, 24 Circuits, UL 94V-0, Black | ![]() |
| Molex 50-57-9402 | SL Crimp Housing, Single Row, Version G, Positive Latch, 2 Circuits, Black | ![]() |
| Molex 51146-0400 | 1.25mm Pitch PanelMate Wire-to-Board Receptacle Housing, Ultra Low Profile, 4 Circuits, Natural | ![]() |
| Molex 95501-2441 | Modular Jack, Right-Angle, Through Hole , 4/4,Low Profile, Tray | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 03/16/2025 | 515496 - Change Suppliers. discontinuation fo the additive melamine used in resin A and it will no longer be able to supply material in its current formulation the melamine was a newly added to the candidate list of SVHC for Authorization under the EI REACH reg 1/17/23 the new material which has changed manudacurting method has a melamin content of less than .01wt% changes applies only to products manufactured in japan | Download | |||
| 08/31/2020 | Molex email - MLQ Change. PN 1909XXXX parts of 3191 series (Listed in File attached) will be subjected to MLQ change [No change in DU] as a part of internal supply optimization which will improve the supply path & lead times . This will not affect any change in any manufacturing plant & supply . This change will be going under internal PCN as there is no change in Production plant . | N/A | |||
| 01/19/2015 | GCM 10653987 - Supplier Change. | Download | |||


