| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Essentra | Richco |
| Manufacturer Part Number: | Essentra | Richco WITA-18V-M |
| Color: | Natural |
| Overall Width: | 1 in |
| Overall Length: | 7.87 in |
| Material: | Nylon 6.6 |
| Maximum Bundle Diameter: | 2.13 in |
| Tensile Strength: | 18 lb |
| Length: | 7.87 in |
| SKU: | RICWITA-18V-M |
WITA-18V-M
| ICC Number: | RICWITA-18V-M |
| Manufacturer: | Essentra | Richco |
| Manufacturer Number: | WITA-18V-M |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Keep your cables securely organized with our Natural Locking Cable Tie. Measuring 7.87 inches in length with a width of .1 inch, this durable tie is made of Nylon 6.6, ensuring reliable performance. With a maximum bundle diameter of 2.13 inches, it is perfect for managing multiple cables at once. Featuring a strong tensile strength of 18 lbs, you can trust it to hold your cables in place. This product is RoHS compliant, making it environmentally friendly. Ideal for both professional and personal use, the WITA-18V-M is a must-have for any wire and cable management setup.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Essentra | Richco PT02SE-18-32P | AI-CRIMP BOX-MT RECEPTACLE 26482-1 | ![]() |
| Essentra | Richco 2-32994-1 | TERMINAL,SOLIS R 12-10 8 | ![]() |
| Essentra | Richco 34120 | TERMINAL,SOLIS R 16-14 6 | ![]() |
| Essentra | Richco 41728 | FASTON 250(6.3 MM) REC 16-12 AWG TPBR | ![]() |
| Essentra | Richco 66900-316LF | QKE II FEMALE | ![]() |
| Essentra | Richco 2803 | Heyco® Shorty Bushings, Nylon 6/6, 0.25 Overall Height (inches), 0.375 Mounting Hole Diameter (in), 0.25 Inside Diameter (inches) | ![]() |
| Essentra | Richco HXN832-STL-ZI | Hex Nut | ![]() |
| Essentra | Richco ILW8-STL-ZI | Internal Tooth Lockwasher | ![]() |
| Essentra | Richco 3358 | WASHER | ![]() |
| Essentra | Richco 03-09-2022 | 2.36mm Diameter Standard .093 Pin and Socket Plug Housing, 2 Circuits, without Mounting Ears, Natural | ![]() |
| Essentra | Richco 22-01-3087 | KK 254 Crimp Housing, Friction Ramp with Polarizing Ribs, 8 Circuits, Natural | ![]() |
| Essentra | Richco 43020-0601 | Micro-Fit 3.0 Plug Housing, Dual Row, 6 Circuits, UL 94V-0, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Essentra | Richco 43645-0200 | Micro-Fit 3.0 Receptacle Housing, Single Row, 2 Circuits, UL 94V-0, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Essentra | Richco 51103-0200 | 2.50mm Pitch, Mini-Lock Receptacle Crimp Housing, Single Row, Positive Lock, 2 Circuits, Natural | ![]() |
| Essentra | Richco LCA8-38-L | One-hole, standard barrel with window lug, #8 AWG wire, 3/8 stud hole, standard package. | ![]() |
| | Essentra | Richco PHS256X1/4-PH-SS | Pan Head Machine Screw | ![]() |


