| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit T25N-C0 |
| Color: | Black |
| Maximum Operating Temperature: | 149 °F, 65 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C, -40 °F |
| Overall Length: | 100 ft, 30.5 m |
| Material: | Nylon 6.6 |
| Maximum Bundle Diameter: | 2 in, 50.8 mm |
| Wall Thickness: | .02 in, .6 mm |
| Flammability Rating: | HB |
| Product: | Cable Spiral Wraps |
| Product Type: | Spiral Wrap |
| Minimum Bundle Diameter: | .18 in, 4.8 mm |
| SKU: | PANT25N-C0 |
T25N-C0
Specifications
Detailed Description
Safeguard your wires, cables, hoses, and tubing with our Spiral Wrap ( T25N-C0). This .25" (6.3mm) x 100' wrap, made of durable black nylon 6.6, offers reliable abrasion protection, making it ideal for various applications. With a weather-resistant design, it ensures longevity even in harsh conditions, with a wide operating temperature range from -40°C to 65°C (-40°F to 149°F). The 100 ft (30.5 m) length allows for ample coverage, and its flexibility accommodates a minimum bundle diameter of .18 inches (4.8 mm) up to a maximum of 2 inches (50.8 mm). Certified RoHS compliant, this HB flammability rated spiral wrap guarantees safety and performance, perfect for cable management in diverse settings. Trust in the quality and versatility of our Cable Spiral Wraps.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Panduit T25N-C | Spiral Wrap, offers abrasion protection for wires, cables, hoses and tubing, .25" (6.3mm) x 100', nylon 6.6, natural. | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2023 | PAN-PCN-20231231-1 - Removal of Installation Tool in PKG. Effective December 31, 2023 we will no longer include an installation tool in packages of Panduit spiral wrap products. | Download | |||


