| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit T25N-C |
| Color: | Natural |
| Maximum Operating Temperature: | 149 °F, 65 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C, -40 °F |
| Overall Length: | 100 ft, 30.5 m |
| Material: | Nylon 6.6 |
| Maximum Bundle Diameter: | 2 in, 50.8 mm |
| Wall Thickness: | .02 in, .6 mm |
| Flammability Rating: | HB |
| Product: | Cable Spiral Wraps |
| Product Type: | Spiral Wrap |
| Minimum Bundle Diameter: | .18 in, 4.8 mm |
| SKU: | PANT25N-C |
T25N-C
Specifications
Detailed Description
Safeguard your wires, cables, hoses, and tubing with our Spiral Wrap ( T25N-C). Made of durable nylon 6.6, this .25" (6.3mm) x 100' wrap provides reliable abrasion protection, extending the lifespan of your equipment. Its natural color blends seamlessly for a professional finish, while its wide operating temperature range (-40°C to 65°C, -40°F to 149°F) ensures performance in various environments. With a maximum bundle diameter of 2 inches (50.8mm) and a slender wall thickness of .02 inches (.6mm), it offers flexibility and ease of installation. This RoHS-compliant product is a must-have for efficient wire and cable management in any industry.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Panduit FSD76-8-D | The single wire DIN end sleeve insulated ferrule in gray has a funnel entry for faster insertion and lower installation cost. It is intended for American Wire Gauge (AWG) #18 (0.75 mm²) wire ferrules and supports a maximum wire insulated diameter of 0.11 (2.8 mm). The insulated ferrule is 0.55 (14 mm) long and has a wire strip length of 0.469 (11.9 mm). It comes in standard packages of 500. | ![]() |
| Panduit T25N-C0 | Spiral Wrap, offers abrasion protection for wires, cables, hoses and tubing, .25" (6.3mm) x 100', weather resistant nylon 6.6, black. | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2023 | PAN-PCN-20231231-1 - Removal of Installation Tool in PKG. Effective December 31, 2023 we will no longer include an installation tool in packages of Panduit spiral wrap products. | Download | |||


