| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit LHMS-S6-D |
| Color: | Natural |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -60 °C |
| Overall Width: | .7 in, 17.8 mm |
| Overall Height: | 27.9 mm |
| Overall Length: | .75 in, 19 mm |
| Material: | Nylon 6.6 |
| Mount Hole Thread Size: | #6 |
| Width: | 17.8 mm, .7 in |
| Flammability Rating: | UL94V-2 |
| Product: | Cable Tie Mounts |
| Product Type: | Cable Tie Mount |
| SKU: | PANLHMS-S6-D |
LHMS-S6-D
| ICC Number: | PANLHMS-S6-D |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Number: | LHMS-S6-D |
| Datasheet: | Drawing |
| ECAD Model: |
Description:
The lightening hole cable tie mount with a 0.15" (3.81 mm) diameter hole is mounted using a #6 (M3) screw. It is designed for indoor use, made of Nylon 6.6, and comes in packages of 500.
More >>Specifications
Detailed Description
The LHMS-S6-D is a versatile cable tie mount designed for indoor use, constructed from durable Nylon 6.6 material. With a convenient #6 (M3) screw mount hole, installation is quick and easy. Its natural color blends seamlessly for a professional finish, while its UL94V-2 flammability rating ensures safety. This pack of 500 cable tie mounts is a must-have for any organization project, offering reliable support with a 0.15" (3.81 mm) diameter hole. With a wide operating temperature range from -60 °C to 85 °C, it is suitable for a variety of environments. RoHS compliant and measuring .7" in width, 27.9 mm in height, and .75" in length, the LHMS-S6-D is the perfect solution for all your cable management needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Panduit CBR2M-M | Panduit Contour-Ty® Cable Ties are designed to provide consistent strength in high-vibration environments. Plus, with a low-profile head and parallel entry design, the tip enters easy and stays snug and snag-free. And with Nylon 6.6 material, it's ideal for indoor applications. Miniature cross section, 7.2in, Tensile Strength: 80, Natural, 1000pc. | ![]() |


