| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit CBR2M-M |
| Color: | Natural |
| Maximum Operating Temperature: | 185 °F, 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -60 °C, -76 °F |
| Overall Width: | .21 in, 5.3 mm |
| Overall Length: | 185.4 mm, 7.3 in |
| Material: | Nylon 6.6 |
| Maximum Bundle Diameter: | 2 in, 50.8 mm |
| Tensile Strength: | 18 lb, 80.06 N |
| Environment Application: | indoor |
| Minimum Bundle Diameter: | .07 in, 1.8 mm |
| Part Aliases: | MS3367-32-9 |
| SKU: | PANCBR2M-M |
CBR2M-M
| ICC Number: | PANCBR2M-M |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Number: | CBR2M-M |
| Datasheet: | Drawing |
| ECAD Model: |
Description:
Panduit Contour-Ty® Cable Ties are designed to provide consistent strength in high-vibration environments. Plus, with a low-profile head and parallel entry design, the tip enters easy and stays snug and snag-free. And with Nylon 6.6 material, it's ideal for indoor applications. Miniature cross section, 7.2in, Tensile Strength: 80, Natural, 1000pc.
More >>Specifications
Detailed Description
Panduit Contour-Ty® Cable Ties in the CBR2M-M SKU offer reliable strength in high-vibration environments. Featuring a low-profile head and parallel entry design, these ties ensure easy and secure installation with minimal risk of snagging. Made from durable Nylon 6.6 material, they are suitable for indoor applications and have a miniature cross section. With a length of 7.3 inches and a maximum bundle diameter of 2 inches, these natural-colored cable ties have a maximum operating temperature of 185°F and a minimum operating temperature of -60°C, making them versatile and dependable for a wide range of needs. This package includes 1000 pieces, each with a tensile strength of 18 lbs, and is RoHS compliant for environmentally conscious use.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Panduit LHMS-S6-D | The lightening hole cable tie mount with a 0.15" (3.81 mm) diameter hole is mounted using a #6 (M3) screw. It is designed for indoor use, made of Nylon 6.6, and comes in packages of 500. | ![]() |
| Panduit SE25PSC-TR0 | Fray resistant braided expandable sleeving, .25" (6.4mm) nominal I.D., polyethylene terephthalate, black. | ![]() |
| Panduit SE75PSC-CR0 | Fray resistant braided expandable sleeving, .75" (19.1mm) nominal I.D., polyethylene terephthalate, black. | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/01/2025 | PAN-PCN-20250522-1 - Packaging Change. New product package design for our Premium loose piece cable tie products. The new product packaging bag not only has a new brand design, but it also incorporates useful information for our cable tie users, including product description in 3 languages (English, Spanish and French-Canadian); product image; important product specifications with icon illustrations; UL and other industry compliance standards; material flammability rating; barcoded manufacturing information. Note: For customer specific, non standard parts, only the bag brand design will change. The previously approved labeling content will remain unchanged. For non-standard parts, the new layout will be applied upon request. | Download | |||
| 12/31/2017 | 2017-04-26-1 - Improved tip design. Reason for the change was to ease tip insertion and threading on select miniature CBR cable ties (affects CBR1.5M and CBR2M ties). | Download | |||


