| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 70545-0045 |
| Color: | Black |
| Series: | 70545 |
| Amperage: | 3 A |
| Connector Type: | SL |
| Number of Contacts: | 11 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass, Phosphor Bronze |
| Body Orientation: | Straight |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Voltage: | 250 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Vertical |
| Tail Length: | 3.3 mm |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .381 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 11 |
| Mating Cycles: | 50 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 1.905 µm |
| Polarized to Mate: | Yes |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | WAVE |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 003 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Product Name: | SL |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0705450045 A-70545-0045 |
| SKU: | MOL70545-0045 |
70545-0045
Specifications
Detailed Description
Introducing the 70545-0045, a high-performance PCB pin header connector designed for reliable wire-to-board or wire-to-wire connections. With 11 gold-plated contacts and a current rating of 3A, this black connector ensures efficient signal transmission in various electronic applications. Featuring a straight, through-hole termination and a durable high-temperature thermoplastic body, it offers secure and stable board mounting. Fully shrouded and polarized for easy mating, this RoHS-compliant connector operates flawlessly in temperatures ranging from -40 to 105°C. Ideal for use in demanding environments, the SL connector series guarantees long-lasting performance and is lead-free wave solder compatible. Trust the 70545-0045 for your critical connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 43650-0505 | Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header, 3.00mm Pitch, Single Row, 5 Circuits, with PCB Press-fit Metal Retention Clip, 0.76µm Gold Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 43650-0528 | Micro-Fit 3.0 Vertical Header, 3.00mm Pitch, Single Row, 5 Circuits, with PCB Polarizing Peg, 0.38µm Gold Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/31/2022 | 511584 - Change Supplier. This notification is to inform you about addition of 899922394 resin (Grade Name: SK Chemicals Skypura 7121F Black) as additional source for 70536 Series. The main reason to add 899922394 resin is to assure the supply of 70536 Series. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||


