| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 43650-0505 |
| Color: | Black |
| Series: | 43650 |
| Amperage: | 8.5 A |
| Connector Type: | Micro-Fit 3.0 |
| Number of Contacts: | 5 |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Contact Material: | Brass |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 3 mm |
| Voltage: | 600 V |
| Material: | High Temperature Thermoplastic |
| Orientation: | Right Angle |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .762 µm |
| Number of Contacts Loaded: | 5 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | Yes |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating Thickness: | 2.540 µm |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Termination Plating: | Tin |
| Maximum Solder Process Temperature: | 260 °C |
| Lead Free Process Capability: | SMC and Wave |
| Duration at Max. Process Temperature (seconds): | 030 |
| Max. Cycles at Max. Process Temperature: | 003 |
| Glow Wire Capable: | Yes |
| Mated Height: | 6.98 mm |
| Stackable: | No |
| Surface Mount Compatible: | Yes |
| Breakaway: | No |
| Shroud Type: | Fully |
| Product Name: | Micro-Fit 3.0 |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0436500505 |
| SKU: | MOL43650-0505 |
43650-0505
Specifications
Detailed Description
Introducing the 43650-0505, a Micro-Fit 3.0 Right-Angle Header designed for optimal performance in electronic connections. With a pitch of 3.00mm and featuring a single row layout, this header offers precise and efficient connectivity. Boasting 5 circuits and equipped with a PCB press-fit metal retention clip, it ensures secure attachment. The gold-plated contacts not only enhance conductivity but also make it glow-wire capable, meeting stringent safety standards. Crafted from high temperature thermoplastic, this header is durable and reliable, withstanding operating temperatures ranging from -40 to 105 °C. Its tin termination plating, along with compatibility with lead-free soldering processes, makes it environmentally friendly. RoHS compliant and part of the Molex Wire-to-Wire/Wire-to-Board connector system, the Micro-Fit 3.0 is the perfect choice for your PCB pin header needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 43650-0528 | Micro-Fit 3.0 Vertical Header, 3.00mm Pitch, Single Row, 5 Circuits, with PCB Polarizing Peg, 0.38µm Gold Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 70545-0045 | 2.54mm Pitch SL Header, Single Row 3.05mm Pocket Vertical, Shrouded, with Press-fit Plastic Peg, 11 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Tin (Sn) Tail Plating | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/05/2025 | 516255 - Change Supplier. Due to existing resin supplier capacity constraint issue we must qualify second resin source to avoid production line down. | Download | |||
| 11/22/2024 | 515106 - Equipment transfer, production transfer rearrangement. Move the tooling molds from Lincoln to Nogales. | Download | |||
| 03/31/2023 | 513478 - Retraction of PCN 512489. This notification is to advise you of a Cancellation to a previously issued PCN. the previous issued PCN 512489 will not be implemented due to disagreement by impacted customers. | Download | |||
| 10/10/2022 | 512489 - Change Supplier.This notification is to inform you about change of supplier impacting the part(s) attached as per list, No changes will be made to product as part of this change change LCP resin supplier but the resin LCP black is not changed before: Celanese LCP After: Kingfa LCP | Download | |||
| 08/01/2021 | 510134 - Supplier Change. Due to these supply constraints molex identified an internal shortage of resin supply which would create a challenge to fulfill all orders Alternative supplier operated under a certified quality management system. | Download | |||
| 06/01/2021 | 510379 - Retraction of PCN 510134. Due to E471i is the only resin effected and change in Molex Malaysia. This change is impacted for 78171, 78172, 205871, 205872 series only. no change on E130i the retraction is immediately. | Download | |||
| 05/23/2015 | GCM 10680627 - New, Modified, Or Replacement Tooling. | Download | |||


