| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 34675-0002 |
| Color: | Gray |
| Series: | 34675 - MX150 |
| Connector Type: | MX150 |
| Gender: | Plug |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Contacts: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | 5 mm |
| Material: | Nylon |
| Keying: | Yes |
| Operating Temperature Range: | -40 - 120 °C |
| Circuit Application: | Power |
| Polarized to Mate: | Yes |
| Connector System: | Wire to Board, Wire to Wire |
| Termination Pitch: | 5 mm |
| Glow Wire Capable: | No |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Stackable: | No |
| Part Aliases: | 0346750002 |
| SKU: | MOL34675-0002 |
34675-0002
Specifications
Detailed Description
Introducing the 34675-0002 MX150 2 Way Inline Male Assembly with TPA, a high-performance connector designed for power applications. This single-row assembly features 2 circuits and Keying Option B for secure mating. Crafted from durable gray nylon, it is suitable for a wide range of operating environments, with a temperature range of -40 to 120 °C. Engineered for reliability, this connector is polarized to mate and includes a lock to the mating part for added security. With its termination pitch of 5 mm, it is compatible with both wire-to-wire and wire-to-board connections. RoHS compliant and in stock for immediate shipping, the 34675-0002 is the ideal choice for your power connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 19164-0013 | Perma-Seal Butt Splice for 22-18 AWG Wire, Carton | ![]() |
| Molex 34062-0033 | MX150 Cable-Sealed Female Connector Assembly, Single Row, 2 Circuits, Keying Option C, with Clipslot, Black | ![]() |
| Molex 52271-0679 | Easy-On FFC/FPC Connector, 1.00mm Pitch, Slider Series, Right-Angle, Bottom Contact, 3.00mm Height, 6 Circuits, Tin-Bismuth Plating | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 01/24/2025 | 516343 - Partial Retraction of transfer. PCN is a partial retraction for these transfer PCNs 513808, 512826, 514216 & 512650. we found some series are unable to produce at this location Guadalajara mexico site 2. | Download | |||
| 03/29/2024 | 514216 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This notification is to inform you of the additional mold transfer that has been issued to manufacture the affected part(s). This PCN is in addition of 513522 due to where the demand is located and desire to local to local supply. The mold has been moved to another location/site/facility from Chengdu to Guad 2. We are starting these transfers in later Q1 2024. No product changes will be made as part of this change. | Download | |||
| 01/01/2015 | GCM 10650324 - New, Modified, Or Replacement Tooling. | Download | |||
| 10/28/2014 | GCM 10651386 - New, Modified, Or Replacement Tooling. | Download | |||


