| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 52271-0679 |
| Color: | Natural |
| Series: | 52271 |
| Amperage: | .5 A |
| Connector Type: | Easy-On |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Rows: | 1 |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -40 °C |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Pitch: | 1 mm |
| Voltage: | 50 V AC/DC |
| Material: | Nylon |
| Orientation: | Right Angle |
| Wire Type: | FFC/FPC |
| Actuator Type: | Slider |
| Operating Temperature Range: | -40 - 85 °C |
| Contact Mating Area Plating: | Tin-Bismuth |
| Number of Contacts Loaded: | 6 |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Locator: | No |
| PCB Retention: | Yes |
| Polarized to PCB: | Yes |
| Contact Termination Plating: | Tin-Bismuth |
| Termination Pitch: | 1 mm |
| Mated Height: | 3 mm |
| Stackable: | No |
| PCB Mount Alignment Type: | Surface Mount |
| Product Name: | Easy-On |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| Part Aliases: | 0522710679 |
| SKU: | MOL52271-0679 |
52271-0679
Specifications
Detailed Description
Introducing the Molex Easy-On FFC/FPC Connector, featuring a 1.00mm pitch and belonging to the Slider Series. Designed for easy connectivity, this right-angle connector with bottom contact offers convenience in various electronic applications. With a low profile of 3.00mm and 6 circuits, it is well-suited for compact designs. The tin-bismuth plating ensures reliable performance while the nylon housing and phosphor bronze contact material guarantee durability. Operating efficiently in temperatures ranging from -40 to 85 °C, this connector is ideal for use in diverse environments. With a voltage rating of 50 V AC/DC and a current rating of .5 A, it meets stringent industry standards. RoHS compliant and with surface mount termination, the Easy-On connector is a dependable solution for your FFC/FPC connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 03-09-1064 | 2.36mm Diameter Standard .093" Pin and Socket Receptacle Housing, 6 Circuits, Dual Row, Natural | ![]() |
| Molex 33482-3601 | MX150 Mat-Sealed Male Connector Assembly, Dual Row, 6 Circuits, Keying Option A, without Connector Position Assurance, Black | ![]() |
| Molex 35362-0450 | 2.00mm Pitch Sherlock Wire-to-Board Header, Vertical, with Positive Lock, 4 Circuits, with Kinked PC Tails, Natural | ![]() |
| Molex 70543-0036 | 2.54mm Pitch SL Header, Single Row, Vertical, 3.05mm Pocket, Shrouded, 3.30mm Tail Length, 2 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/01/2023 | 512302 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. Production plant location change - Current : Molex Kagoshima - After : Molex Vietnam * Change reason : To better serve our customers and to leverage our global manufacturing footprint, Molex will relocate production of the 1.0FPC 3.0H ZIF RA lines from Japan to Molex Vietnam production facility. The transfer will started in Q4 2022 and target to complete in Q1 2023. Buffer stock and capacity tooling will be built as need to ensure a seamless transfer. | Download | |||
| 07/31/2016 | 501264 - Equipment Transfer, Production Transfer or Rearrangement. This letter is to inform you that production of the part(s) identified in this notice is being moved to a different location. No changes will be made to the product as a result of this move. | Download | |||


