| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Molex |
| Manufacturer Part Number: | Molex 22-11-1021 |
| Color: | Natural |
| Pitch: | 2.5 mm |
| Keying: | No |
| Series: | 5045 |
| Voltage: | 250 V |
| Amperage: | 3 A |
| Material: | Polyamide |
| Shroud Type: | Partial |
| Breakaway: | No |
| Stackable: | No |
| Orientation: | Vertical |
| PCB Locator: | No |
| Tail Length: | 3.4 mm |
| Product Name: | KK |
| Mating Cycles: | 30 |
| PCB Retention: | Without |
| PCB Thickness (Recommended): | 1.6 mm |
| Connector Type: | KK, Mini-Latch |
| Number of Rows: | 1 |
| Body Orientation: | Straight |
| Connector System: | Wire to Board |
| Contact Material: | Brass |
| Polarized to PCB: | No |
| Glow Wire Capable: | No |
| Termination Pitch: | 2.5 mm |
| Number of Contacts: | 2 |
| Termination Method: | Through Hole |
| Lock to Mating Part: | Yes |
| Guide to Mating Part: | No |
| Make First / Break Last: | No |
| Surface Mount Compatible: | No |
| Number of Contacts Loaded: | 2 |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| Operating Temperature Range: | -40 - 105 °C |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | .356 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | .356 µm |
| Part Aliases: | 0022111021 5045-02AG |
| Material Flammability Standard: | 94V-0 |
| SKU: | MOL22-11-1021 |
22-11-1021
Specifications
Detailed Description
Introducing the Molex KK Mini-Latch Wire-to-Board Header, a reliable connectivity solution for your PCB applications. This vertical header features a friction ramp for secure cable mating, with 2 gold-plated circuits ensuring high conductivity. Crafted from durable polyamide with brass contacts, it offers a 3A current rating and 250V voltage capacity. Designed for through-hole termination with a 2.5mm pitch, this header is suitable for various electronic devices. Its straight body orientation and low-profile design make it ideal for space-constrained layouts. RoHS compliant and rated for -40 to 105°C, it guarantees performance and reliability in harsh environments. Perfect for wire-to-wire and wire-to-board connections, the Molex KK Mini-Latch Header is the perfect choice for your next project.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Molex 10-89-7062 | 2.54mm Pitch C-Grid Breakaway Header, Dual Row, Vertical, High Temperature, 6 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Tin (Sn) PC Tail Plating, 2.72mm PC Tail | ![]() |
| Molex 22-28-4033 | KK 254 Breakaway Header, Vertical, 3 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Mating Pin Length 6.09mm | ![]() |
| Molex 22-28-4053 | KK 254 Breakaway Header, Vertical, 5 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Mating Pin Length 6.09mm | ![]() |
| Molex 39-29-6068 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 6 Circuits, without Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Gold, Natural | ![]() |
| Molex 39-30-2052 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Single Row, 5 Circuits, with Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Gold, Natural | ![]() |
| Molex 39-31-0048 | Mini-Fit Jr. Vertical Header, 4.20mm Pitch, Dual Row, 4 Circuits, without Snap-in Plastic Peg PCB Lock, Gold, Natural | ![]() |
| Molex 43045-0628 | Micro-Fit 3.0 Vertical Header, 3.00mm Pitch, Dual Row, 6 Circuits, with PCB Polarizing Peg, 0.38µm Gold Plating, Glow-Wire Capable, Black | ![]() |
| Molex 70543-0005 | 2.54mm Pitch SL Header, Single Row, Vertical, 3.05mm Pocket, Shrouded, 3.30mm Tail Length, 6 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Matte Tin (Sn) Tail Plating | ![]() |
| Molex 70543-0007 | 2.54mm Pitch SL Header, Single Row, Vertical, 3.05mm Pocket, Shrouded, 3.30mm Tail Length, 8 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Matte Tin (Sn) Tail Plating | ![]() |
| Molex 70545-0038 | 2.54mm Pitch SL Header, Single Row 3.05mm Pocket Vertical, Shrouded, with Press-fit Plastic Peg, 4 Circuits, 0.38µm Gold (Au) Selective Plating, Tin (Sn) Tail Plating | ![]() |
| Molex 90120-0124 | 2.54mm Pitch C-Grid III Header, Single Row, Vertical, 4 Circuits, Tin (Sn) Plating | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 05/16/2024 | 514531 - Change Supplier. This notification is to inform you about Supplier product location transferred from Japan vendor(Supplier) to Korea vendor impacting the part(s) as per attached list. No changes will be made to product as part of this change. | Download | |||
| 05/01/2024 | 514837 - Equipment Transfer & Packaging Quantity Changing. This letter is to inform you that 5045 series will be transferred from Japan vendor to Korea vendor for the productivity improvement & stable delivery performance. It will be changed as follows by this change, so please refer to the information for more details. | Download | |||
| 02/29/2024 | 514174 - Change to Product. This notification is to inform you of standardize the sales drawings (SD) in the attached list. For details, please see below. | Download | |||
| 01/11/2024 | 514731 - Retraction of PCN 514531. This letter is to inform you that Molex retract the previous PCN to replace with a new PCN by adding change reasons. This change is cancelled because this PCN doesnt include DU/MOQ change so new PCN will be issued for supplier Change & DU/MOQ Change Soon | Download | |||


