| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Part Number: | 3M 5413 2X36 |
| Color: | Gold |
| Tape Type: | Film Tape |
| Thickness: | 0.069 mm |
| Overall Width: | 2 in |
| Overall Length: | 36 yd |
| Backing Material: | Nylon |
| Adhesion Strength: | 22 oz/in |
| Adhesive Material: | Silicone |
| Resistance Properties: | Chemical Resistant, Radiation Resistant |
| Part Aliases: | 70016039235 |
| SKU: | MMM7000148440 |
5413 2X36
| ICC Number: | MMM7000148440 |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Number: | 5413 2X36 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
3M™ Polyimide Film Tape 5413 is made with polyimide film and a Silicone adhesive. It is used for PCB Solder masking and other high temperature applications "Use 3M™ Polyimide Film Tape 5413 for PCB Solder masking and other high temperature applications within a range of 73 °C to 260 °C. This amber colored; 2.7 mil thick tape is made with an polyimide film and a Silicone adhesive. It also features a polyethylene tape core instead of Cardboard. The Silicone adhesive's high temperature performance Reduces adhesive transfer which helps eliminate cleaning; allowing you to keep productivity high. Polyimide film provides an excellent release as it doesn’t soften and stays dimensionally stable at high temperatures -preventing rework. Surfaces are protected due to this tapes flame retardancy; chemical and radiation resistance; Reducing replacement costs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| 3M 3357-9209 | 7000057907 80610189633 | ![]() |
| 3M 3365/14 100 | 3365/14 100, 14/CAB/RC/TYP1/28AWG/STR/.050" | ![]() |


