| Attribute | Value |
|---|---|
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Part Number: | 3M 7000095322 |
| Color: | Clear |
| Tape Type: | Duct Tape |
| Thickness: | 0.13 mm |
| Overall Width: | 75 mm |
| Overall Length: | 50 m |
| Shear Strength: | 250 N/cm |
| Backing Material: | Polypropylene |
| Adhesion Strength: | 10 N/cm |
| Adhesive Material: | Synthetic Rubber |
| Resistance Properties: | Abrasion Resistant, Moisture Resistant |
| SKU: | MMM7000095322 |
7000095322
| ICC Number: | MMM7000095322 |
| Manufacturer: | 3M |
| Manufacturer Number: | 7000095322 |
| ECAD Model: |
Description:
Scotch® 8959 Chain and Weave Reinforced Strapping Tape, Clear, 75 mm x 50 m, 0.15 mm
More >>Specifications
Detailed Description
8959 Duct Tape is a multi-purpose tape that is reinforced with cross-strands of fiberglass primarily for packaging and reinforcing applications, ScotchproTM polypropylene backing has excellent resistance to impact, abrasion and moisture.

