| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Hirose |
| Manufacturer Part Number: | Hirose HR10A-7R-6PC(73) |
| Series: | HR10 |
| Gender: | Male |
| Housing Material: | Metal |
| Number of Contacts: | 6 |
| Mount Type: | Panel Mount |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Plating: | Silver |
| Maximum Operating Temperature: | 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -25 °C |
| Shell Size: | 7 |
| Mating Type: | Push-Pull |
| Mount Angle: | Straight |
| Shell Size - Insert Arrangement: | 7-6 |
| Mating Cycles: | 1000 cycle |
| Wire Size: | 30 - 26 AWG |
| Shell Finish: | Nickel |
| Current Rating: | 2 A |
| Voltage Rating: | 100 VAC |
| SKU: | HIRHR10A-7R-6PC(73) |
HR10A-7R-6PC(73)
| ICC Number: | HIRHR10A-7R-6PC(73) |
| Manufacturer: | Hirose |
| Manufacturer Number: | HR10A-7R-6PC(73) |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the HR10A-7R-6PC(73), a high-quality male circular connector featuring a durable metal housing and six silver-plated contacts for reliable performance. With a panel mount design and crimp termination method, it offers easy installation in a variety of applications. Rated for temperatures ranging from -25°C to 85°C, this connector is suitable for use in demanding environments. Its straight mount angle and push-pull mating type ensure secure connections, with a shell size insert arrangement of 7-6. With a mating cycle of 1000 cycles, it guarantees long-term durability. Suitable for wire sizes 30-26 AWG, it has a current rating of 2A and a voltage rating of 100VAC. RoHS compliant and in stock for immediate shipping, the HR10A-7R-6PC(73) is the perfect choice for your connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Hirose 102387-4 | 20 MODIV HSG COMP DR .100 POL | ![]() |
| Hirose 1658622-6 | 26 NOVO MIL/CTR 30DP,LEAD FREE | ![]() |
| Hirose 326875 | TERMINAL,PIDG R 26-22 6 | ![]() |
| Hirose 34113 | SOLIS R 22-16COMM 22-18MIL 1/4 | ![]() |
| Hirose 499252-8 | 016 STRAIN RELIEF A-L RCPT | ![]() |
| Hirose 5-747904-2 | 9 Plug Solder Cup, Gold Flash, | ![]() |
| Hirose 6-87756-6 | MOD IV RECP LP LF | ![]() |
| Hirose HR10-7R-4S(73) | 110-0031-0-73 EACH | ![]() |
| Hirose HR10-PC-111 | 110-0515-6-00 BAG | ![]() |
| Hirose HR10A-7P-6SC(73) | 110-0504-0-73 EACH | ![]() |
| Hirose HR30-6P-6S(31) | 130-0010-4-31 EACH | ![]() |
| Hirose 43025-0600 | Micro-Fit 3.0 Receptacle Housing, Dual Row, 6 Circuits, UL 94V-0, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Hirose 502578-0600 | CLIK-Mate Wire-to-Board Housing, Single Row, Positive Lock, 6 Circuits, Beige | ![]() |
| Hirose 51021-0400 | 1.25mm Pitch, PicoBlade Receptacle Crimp Housing, Single Row, Friction Lock, 4 Circuits, Natural | ![]() |
| Hirose 78172-0004 | 1.20mm Pitch Pico-EZmate Receptacle Crimp Housing, Single Row, Friction Lock, 4 Circuits, Black | ![]() |
| Hirose FSD75-8-D | The single wire DIN end sleeve insulated ferrule in white has a funnel entry for faster insertion and lower installation cost. It is intended for American Wire Gauge (AWG) #22-20 (0.5 mm²) wire ferrules and supports a maximum wire insulated diameter of 0.09 (2.5 mm). The insulated ferrule is 0.53 (13.5 mm) long and has a wire strip length of 0.469 (11.9 mm). It comes in standard packages of 500. | ![]() |
| Hirose PLT1M-M69 | Pan-Ty® locking tie, miniature cross section, 3.9 (99mm) length, flame retardant nylon 6.6, ivory. | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/28/2023 | PC-0025166 - Insulation case change. New insulation case 118298-0-11 alternative insulation case 019227-0-58. The number of insulation case of new specification is 118298-0-11, The design is changed, but it does not affect the product specifications and performanc. | Download | |||
| 02/11/2022 | HIR-430-021018 - UL Clarification. Recently, Toray Industries, Inc.,(Hereinafter Toray) announced that certain resin products were improperly identified by Toray as receiving certification from Underwriters Laboratories (hereinafter, "UL"). | Download | |||


