| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 794894-1 |
| Series: | Mini-Universal MATE-N-LOK |
| Housing Material: | PA 66/6 |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Termination Method: | Crimp |
| Pitch: | .162 in, 4.14 mm |
| Voltage: | 600 V AC, 600 V DC |
| Contact Type: | Pin |
| Seal Type: | Interfacial Seal, Single Wire |
| Number of Positions: | 2 |
| Housing Color: | Natural |
| Operating Temperature Range: | -40 - 194 °F, -40 - 90 °C |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Panel Mount: | Without |
| Connector Height: | 15.22 mm |
| Sealable: | Yes |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector Length: | 24.97 mm |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Connector Product Type: | Housing |
| Connector Width: | 8.13 mm |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| VDE Tested: | No |
| Connector and Housing Type: | Plug |
| Multiple Contact Types: | Without |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 794894-1 BACA-AMP-74 |
| SKU: | AMP794894-1 |
794894-1
| ICC Number: | AMP794894-1 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 794894-1 |
| Datasheet: | Catalog Section |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the 794894-1, a Mini-Universal MATE-N-LOK connector designed for versatile power and signal applications. This single-row connector features a durable PA 66/6 housing in a cable mount configuration, allowing for free-hanging installation. With a termination method of crimping, it ensures secure and reliable connections for two 4.14mm (.162 in) pitch pins. Rated for 600V AC/DC, this connector is suitable for various voltage requirements. Its inline contact layout and interfacial seal provide added protection, while being UL 94V-0 compliant guarantees safety. Operating in a wide temperature range of -40 to 90°C (-40 to 194°F), this natural housing connector is ideal for harsh environments. Measuring 15.22mm in height, 24.97mm in length, and 8.13mm in width, it offers a compact solution for wire-to-wire connections. RoHS compliant and in stock, the 794894-1 is the perfect choice for your power and signal connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-480278-0 | 12P CMNL CAP HSG P/M NATL | ![]() |
| TE Connectivity 104257-4 | 05 MTE RCPT HSG SR LATCH .100 | ![]() |
| TE Connectivity 1586359-2 | 02P MINIUMNL GANG WIRE SEAL DR | ![]() |
| TE Connectivity 2-520183-2 | ULTRA-FAST 250 ASY REC 22-18 TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 350536-1 | UMNL SOK 20-14 .0126 PTPBR | ![]() |
| TE Connectivity 350777-1 | 02P UMNL PLUG HSG | ![]() |
| TE Connectivity 770581-1 | 12P MINI UMNL PLUG HSG | ![]() |
| TE Connectivity 770904-1 | MINI UMNL SOK 22-18 AWG SN | ![]() |
| TE Connectivity 794617-4 | 4POS,MICRO MNL,RCPT HSG | ![]() |
| TE Connectivity 794758-1 | MINI UMNL WIRE SEAL 18-26AWG | ![]() |
| TE Connectivity 794772-2 | 02P MINI UMNL SEAL DIE CUT | ![]() |
| TE Connectivity 794772-4 | 04P MINI UMNL SEAL DIE CUT | ![]() |
| TE Connectivity 794772-6 | 06P MINI UMNL SEAL DIE CUT | ![]() |
| TE Connectivity 794805-1 | 4 CIR UMNL PLUG,ROUND HOLES | ![]() |
| TE Connectivity 794895-1 | 6 CIR MINI UMNL RND WIRE HOLES | ![]() |
| TE Connectivity 794896-1 | 2 CIR MINI UMNL RND WIRE HOLES | ![]() |
| TE Connectivity 794939-1 | 04P MINI UMNL CAP HSG | ![]() |
| TE Connectivity 794940-1 | 06P MINI UMNL CAP HSG | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/23/2026 | PCN-26-280119 - Location Change. change to the manufacturing location (from OV to TE China) related to the production of the below listed part numbers. An internal release and confirmation of the product to our quality standards will be executed prior to any parts being delivered to ensure there has been no impact to the performance of our products. | Download | |||


