| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 794805-1 |
| Series: | Mini-Universal MATE-N-LOK |
| Housing Material: | Nylon |
| Number of Rows: | 2 |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Termination Method: | Crimp |
| Pitch: | .164 in, 4.17 mm |
| Voltage: | 600 V AC |
| Contact Type: | Socket |
| Row Spacing: | .164 in, 4.17 mm |
| Number of Positions: | 4 |
| Housing Color: | White |
| Operating Temperature Range: | -20 - 105 °C, -4 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Panel Mount: | Without |
| Sealable: | No |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Connector Product Type: | Housing |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| VDE Tested: | No |
| Connector and Housing Type: | Plug |
| Multiple Contact Types: | Without |
| Standards Met: | CSA UL |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 794805-1 |
| SKU: | AMP794805-1 |
794805-1
Specifications
Detailed Description
The Mini-Universal MATE-N-LOK 794805-1 is a versatile power and signal connector featuring CSA and UL standards compliance. With a durable nylon housing in a cable mount configuration, it is ideal for a wide range of applications. The connector accommodates 4 socket contacts in 2 rows, with a convenient crimp termination method. Operating at up to 600V AC, it is suitable for high-power environments. Its white housing color and compact design make it aesthetically pleasing and space-efficient. With UL 94V-0 flammability rating and a wide operating temperature range from -20 to 105 °C, this connector ensures reliable performance in diverse conditions. RoHS compliant and with a low ECCN of EAR99, it is a safe and reliable choice for various projects.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-480305-0 | Package, 500 Pieces - 03P CMNL CAP HSG F/H NATL | ![]() |
| TE Connectivity 1-480318-0 | Package, 500 Pieces - 02P CMNL PLUG HSG F/H NATL | ![]() |
| TE Connectivity 1-480319-0 | 02P CMNL CAP HSG NATL | ![]() |
| TE Connectivity 1-640445-0 | 10P MTA156 HDR ASSY FL/STR SN | ![]() |
| TE Connectivity 1586359-4 | 04P MINIUMNL GANG WIRE SEAL DR | ![]() |
| TE Connectivity 172166-1 | 3 CIR UNIV M-N-L PLUG | ![]() |
| TE Connectivity 2106091-3 | 4 pos Inverted Thru Board SMT Header | ![]() |
| TE Connectivity 353908-4 | Package, 500 Pieces - CT REC HSG 4P CRIMP TYPE WHITE | ![]() |
| TE Connectivity 5205730-1 | CLAMSHELL ASY SIZE 2 | ![]() |
| TE Connectivity 770581-1 | 12P MINI UMNL PLUG HSG | ![]() |
| TE Connectivity 794772-4 | 04P MINI UMNL SEAL DIE CUT | ![]() |
| TE Connectivity 794772-8 | 08P MINI UMNL SEAL DIE CUT | ![]() |
| TE Connectivity 794781-1 | 10P MINI UMNL PLUG HSG | ![]() |
| TE Connectivity 794821-1 | 08P MINI UMNL PLUG HSG | ![]() |
| TE Connectivity 794894-1 | 02P MINI UMNL PLUGS WIRE HOLES | ![]() |
| TE Connectivity 794895-1 | 6 CIR MINI UMNL RND WIRE HOLES | ![]() |
| TE Connectivity 794896-1 | 2 CIR MINI UMNL RND WIRE HOLES | ![]() |
| TE Connectivity 794939-1 | 04P MINI UMNL CAP HSG | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 08/23/2026 | PCN-26-280119 - Location Change. change to the manufacturing location (from OV to TE China) related to the production of the below listed part numbers. An internal release and confirmation of the product to our quality standards will be executed prior to any parts being delivered to ensure there has been no impact to the performance of our products. | Download | |||


