| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 66181-1 |
| Series: | AMP Type III+ |
| Accessory Type: | Contact |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Size: | 16 |
| Contact Type: | Socket |
| Package Quantity: | 1000 |
| Cable Type: | Discrete Wire |
| Contact Amperage: | 13 A |
| Termination Type: | Solder |
| GPL: | 230 |
| Packaging: | Carton |
| Operating Temperature Range: | -55 - 150 °C, -67 - 302 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Contact Mating Area Plating: | Gold |
| Contact Mating Area Plating Thickness: | 30 µin, .76 µm |
| Contact Termination Plating Thickness: | 10 µin, .25 µm |
| Contact Underplating Material: | Nickel |
| GPL Description: | Industrial |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 5023 |
| Wire Size: | 16 - 18 AWG, .8 - 1.4 mm² |
| Contact Termination Plating: | Gold |
| ECCN: | EAR99 |
| Contact Underplating Thickness: | 30 µin, .76 µm |
| Wire Insulation Support: | With |
| Test Current: | 13 A |
| Contact Product Type: | Contact |
| Mating Pin Diameter: | .062 in, 1.57 mm |
| Part Aliases: | 66181-1 |
| SKU: | AMP66181-1 |
66181-1
| ICC Number: | AMP66181-1 |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Number: | 66181-1 |
| Datasheet: | Material Declaration (XLSX) |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the 66181-1, a high-performance Type III+ socket contact designed for power and signal applications. This contact features a durable brass construction with gold plating on the mating area for enhanced conductivity. With a current rating of 13A, it is suitable for use with 16-18 AWG wires. The solder termination method ensures a secure and reliable connection, even in harsh environments with operating temperatures ranging from -55 to 150°C. RoHS compliant and available in a pack of 1000, the 66181-1 is the perfect choice for your battery and coin cell clip applications.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-206934-7 | CPC RECPT ASSEMBLY SIZE 23-37 | ![]() |
| TE Connectivity 193846-1 | SKT ASSY. | ![]() |
| TE Connectivity 2-320559-4 | SPLICE BUTT PIDG 22-16; TAPE | ![]() |
| TE Connectivity 2-520128-2 | ULTRA-FAST 250 ASY REC 22-18 AWG TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 2-520181-2 | ULTRA-FAST 187 ASY REC 22-18 AWG TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 2-520334-2 | ULTRAFAST 187 ASSY FLAG REC 22-18 TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 206070-8 | CABLE CLAMP KIT #17 | ![]() |
| TE Connectivity 206150-1 | CPC PLUG ASSEMBLY SIZE 23-37 | ![]() |
| TE Connectivity 211102-1 | CPC RECEPT ASSEMBLY SIZE 11-4 | ![]() |
| TE Connectivity 3-350819-2 | ULTRA-FAST 250 ASY REC 16-14 AWG TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 3-520124-2 | 187 ULTRA-FAST ASY REC 16-14 AWG TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 3-520404-2 | ULTRA-FAST 187 ASY REC 16-14 AWG TPBR | ![]() |
| TE Connectivity 34945 | SPLICE,PG BUTT 12-10 | ![]() |
| TE Connectivity 54754-1 | TERMINAL R 90 DEG PG 6 1/4 | ![]() |
| TE Connectivity 66180-1 | III+ PIN,SOLDER,30AU,10AU FLASH,LP | ![]() |
| TE Connectivity 66183-1 | III+ SKT,SOLDER,30AU,10AU FLAS | ![]() |
| TE Connectivity 794815-1 | 02P UMNL CAP HSG,HI TEMP | ![]() |
Application Tooling
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 200893-2 | TE Connectivity 66181-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 305183 | TE Connectivity 66181-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 539972-1 | TE Connectivity 66181-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 58495-1 | TE Connectivity 66181-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 58495-2 | TE Connectivity 66181-1 Application Tooling | ![]() |
| TE Connectivity 91505-1 | TE Connectivity 66181-1 Application Tooling | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 09/18/2026 | PCN-26-274194 - Material Change. Our plating instructions will be standardized. Gold plating will be removed from non functional areas of the contacts. Plating on the interface areas will be retained with no functional changes. Crimp barrel areas will be plated with tin if they are not currently plated with tin. This new condition does not impact performance, as it is already covered by Product Specification 108 10042 and the referenced engineering test reports within that specification. | Download | |||
| 01/06/2025 | PCN-24-213636 - Material standardization. This PCN replaces either PCN-24-2430008, PCN-24-213012 or PCN-24-213010 -- Sustainable precious metal plating standardization across product lines | Download | |||
| 11/26/2024 | PCN-24-213012 - Product Improvement. Sustainable precious metal plating standardization across product lines. | Download | |||
| 07/02/2024 | PCN-24-213573-C - PCN Cancellation. Wrong Ship Dates, PCN will be replaced. Sustainable precious metal plating standardization across product lines. | Download | |||
| 04/01/2013 | Project Lantern PTP Migration Parts - MNF. location change from NC. | Download | |||


