| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1375820-9 |
| Color: | Natural |
| Amperage: | 7 A |
| Connector Type: | Housing |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | Nylon - GF |
| Number of Contacts: | 9 |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Termination Method: | Crimp |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C, 221 °F |
| Overall Height: | .26 |
| Overall Length: | 23.37 |
| Pitch: | .1 in, 2.54 mm |
| Voltage: | 250 VAC |
| Contact Type: | Socket |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Package Quantity: | 1 |
| Number of Positions: | 9 |
| Housing Color: | Natural |
| GPL: | 104 |
| Mating Retention Type: | Latch |
| Packaging: | Package |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Panel Mount: | Without |
| PCB Retention: | Without |
| Connector Height: | .26 in, 6.6 mm |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | With |
| Mating Alignment Type: | Polarizing Tab |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 3234 |
| Wire Size: | .13 - .33 mm², 26 - 22 AWG |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector Length: | 23.37 mm, .92 in |
| Connector System: | Wire to Wire |
| CSA Agency Certification: | LR 7189 |
| UL Agency Certification: | E28476 |
| Connector Product Type: | Connector |
| Mating Retention: | With |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| Mating Connector Lock: | Without |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 1375820-9 |
| SKU: | AMP1375820-9 |
1375820-9
Specifications
Detailed Description
The 1375820-9 is a CST-100 II HOUSING 9 POS connector, designed for power and signal applications in appliances. With a compact and durable Nylon - GF housing material, this connector offers reliable performance in harsh environments. Featuring 9 contacts in a single row, it allows for efficient cable termination via crimping. The connector has a maximum operating temperature of 105°C and a voltage rating of 250 VAC, ensuring safety and reliability. With UL 94V-0 flammability standard compliance and RoHS certification, it meets stringent quality and environmental requirements. The CST-100 II connector is cable mountable and comes with a mating retention latch for secure connections. Suitable for wire-to-wire applications, it accommodates 26-22 AWG wire sizes. Trust in the 1375820-9 for dependable connectivity in your electronic systems.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-1375820-6 | CST-100 II HOUSING 16 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1-770849-2 | 12P SL156 HSG W/LCK RMP & TABS | ![]() |
| TE Connectivity 1-770849-3 | 13P SL156 HSG W/LCK RMP & TABS | ![]() |
| TE Connectivity 1-770849-4 | 14P SL156 HSG W/LOC RAMP W/TBS | ![]() |
| TE Connectivity 1375819-1 | CST-100 II CONTACT TIN PLT | ![]() |
| TE Connectivity 1375820-2 | CST-100 II HOUSING 2 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1375820-3 | CST-100 II HOUSING 3 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1375820-4 | CST-100 II HOUSING 4 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1375820-5 | CST-100 II HOUSING 5 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1445336-3 | LOOSE PC CONTACT 30 AU PLATED | ![]() |
| TE Connectivity 3-770476-1 | SL156 RECPT, SNNI/PHBZ | ![]() |
| TE Connectivity 323680 | TERMINAL,SOLIS R HT 12-10 10 | ![]() |
| TE Connectivity 640905-1 | RECEPT,PIDG FASTON 16-14 250 | ![]() |
| TE Connectivity 770849-2 | 02P SL156 HSG W/LCK RMP & TABS | ![]() |
| TE Connectivity 770849-3 | 03P SL156 HSG W/LCK RMP & TABS | ![]() |
| TE Connectivity 770849-4 | 04P SL156 HSG W/LCK RMP & TABS | ![]() |
| TE Connectivity 770849-5 | 05P SL156 HSG W/LCK RMP & HSG | ![]() |
| TE Connectivity 770849-9 | 09P SL156 HSG W/LCK RMP & TABS | ![]() |
For Use With
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 647508-6 | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/09/2026 | PCN-26-275710 - Material Change. Adding an additional resin option for the CST100 housings listed in the affected objects of PCN. Also, bumping up the revision level of affected customer drawings to capture this change. Reference performance test data: 502-160739. | Download | |||


