| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1375820-5 |
| Color: | Natural |
| Amperage: | 7 A |
| Connector Type: | Housing |
| Gender: | Receptacle |
| Housing Material: | Nylon - GF |
| Number of Contacts: | 5 |
| Number of Rows: | 1 |
| Mount Type: | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Termination Method: | Crimp |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C, 221 °F |
| Overall Height: | .26 |
| Overall Length: | .52 |
| Pitch: | .1 in, 2.54 mm |
| Voltage: | 250 VAC |
| Contact Type: | Socket |
| Strain Relief: | No Strain Relief |
| Package Quantity: | 1 |
| Number of Positions: | 5 |
| Housing Color: | Natural |
| GPL: | 104 |
| Mating Retention Type: | Latch |
| Packaging: | Package |
| Operating Temperature Range: | -55 - 105 °C, -67 - 221 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Panel Mount: | Without |
| PCB Retention: | Without |
| Connector Height: | .26 in, 6.6 mm |
| Sealable: | No |
| Mating Alignment: | With |
| Mating Alignment Type: | Polarizing Tab |
| GPL Description: | Appliances |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | 3234 |
| Wire Size: | .13 - .33 mm², 26 - 22 AWG |
| Contact Layout: | Inline |
| Connector Length: | 13.21 mm, .52 in |
| Connector System: | Wire to Wire |
| CSA Agency Certification: | LR 7189 |
| UL Agency Certification: | E28476 |
| Connector Product Type: | Connector |
| Mating Retention: | With |
| PCB Mount Alignment: | Without |
| Mating Connector Lock: | Without |
| Contact Retention: | Without |
| Glow Wire Rating: | Standard Part - Not Glow Wire |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 1375820-5 |
| SKU: | AMP1375820-5 |
1375820-5
Specifications
Detailed Description
The 1375820-5 is a CST-100 II HOUSING 5 POS connector, featuring a nylon GF housing material in a natural color. With a current rating of 7A at 250VAC, this receptacle connector is suitable for power and signal applications. It has 5 contacts in a single row, with a 2.54mm (.1 in) pitch for inline contact layout. The termination method is crimp, with wire sizes ranging from 26-22 AWG (.13-.33 mm²). Operating in temperatures ranging from -55 to 105°C (-67 to 221°F), it is UL 94V-0 flammability rated and RoHS compliant. This connector is ideal for appliances and other high-reliability applications, with LR 7189 and E28476 agency certifications.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 104257-2 | 03 MTE RCPT HSG SR LATCH .100 | ![]() |
| TE Connectivity 104257-4 | 05 MTE RCPT HSG SR LATCH .100 | ![]() |
| TE Connectivity 1375819-1 | CST-100 II CONTACT TIN PLT | ![]() |
| TE Connectivity 1375820-2 | CST-100 II HOUSING 2 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1375820-3 | CST-100 II HOUSING 3 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1375820-4 | CST-100 II HOUSING 4 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1375820-6 | CST-100 II HOUSING 6 POS | ![]() |
| TE Connectivity 1445336-1 | LOOSE PC CONTACT TIN PLATED | ![]() |
| TE Connectivity 1658671-1 | HDP-22,PLUG,SIZE 2, 26 POSN | ![]() |
| TE Connectivity 1658672-1 | HDP-22,PLUG,SIZE 3,44 POSN | ![]() |
| TE Connectivity 1658683-1 | HDP-22,RCPT,SIZE 3,44 POSN | ![]() |
| TE Connectivity 1744423-1 | EP 2.5 RCPT CONTACT, 24-20 AWG | ![]() |
| TE Connectivity 205210-8 | PLUG ASSY SIZE 4 | ![]() |
| TE Connectivity 4-520448-2 | ULTRAFAST 250 ASSY REC 12-10 TPBR LP | ![]() |
| TE Connectivity 770849-3 | 03P SL156 HSG W/LCK RMP & TABS | ![]() |
| TE Connectivity 770849-5 | 05P SL156 HSG W/LCK RMP & HSG | ![]() |
| TE Connectivity 770849-6 | 06P SL156 HSG W/LCK RMP & TABS | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/09/2026 | PCN-26-275710 - Material Change. Adding an additional resin option for the CST100 housings listed in the affected objects of PCN. Also, bumping up the revision level of affected customer drawings to capture this change. Reference performance test data: 502-160739. | Download | |||


