| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity 1-1564559-1 |
| Series: | MCON Interconnection System |
| Gender: | Housing for male terminals |
| Number of Rows: | 1 |
| Pitch: | .157 in, 4 mm |
| Voltage: | 14 V DC |
| Polarization: | No |
| Body Material: | PBT GF |
| Number of Positions: | 4 |
| Operating Temperature Range: | -40 - 125 °C, -40 - 257 °F |
| Circuit Application: | Signal |
| Sealable: | Yes |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Length: | .953 in |
| Cable Exit Angle: | 180° |
| Height: | 16.3 mm, .642 in |
| Width: | 1.732 in, 44 mm |
| Mating Tab Width: | .047 in, 1.2 mm |
| Nominal Voltage Architecture: | 12 V |
| Body Color: | Black |
| Serviceable: | Yes |
| Mounting Feature: | Without |
| Terminal Position Assurance: | Yes |
| Connector Position Assurance Capable: | No |
| Hybrid Connector : | No |
| Primary Locking Feature: | On the Terminal |
| Part Aliases: | 1-1564559-1 |
| SKU: | AMP1-1564559-1 |
1-1564559-1
Specifications
Detailed Description
Introducing the 1-1564559-1, a MCON Interconnection System housing designed for male terminals. With a single row and a pitch of 4mm, this connector is perfect for automotive applications, rated for 14V DC. Constructed from durable PBT GF, it offers reliable performance in a wide temperature range from -40 to 125°C. Featuring 4 positions, it allows for secure wire-to-wire connections. The sealable design ensures added protection, while the terminal position assurance guarantees proper mating. With a compact size of .953" in length, 1.732" in width, and .642" in height, this black housing is RoHS compliant, making it an ideal choice for signal connections in automotive systems.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| TE Connectivity 1-1670917-1 | 3POS, MCON 1.2 LL REC SEALED | ![]() |
| TE Connectivity 103653-4 | 05 MTE SHRD PIN HSG SR LATCH | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 04/19/2023 | P-23-024367 - Shipping Point Change. Change the shipping point from EP20 and WCDC to HL20 or HL30. Optimize the shipping routes, using national shipping points for local customers | Download | |||
| 04/19/2023 | P-23-024368 - Shipping Point Change. Change the shipping point from EP20 and WCDC to HL20 or HL30. Optimize the shipping routes, using national shipping points for local customers | Download | |||
| 04/11/2023 | P-23-024385 - Cancellation of PCN # P-23-024367 duplicated. Document clarification.This is a document clarification for cancellation of PCN # P-23-024367 duplicated. Please use P-23-024368 PCN as Active PCN. | Download | |||
| 02/20/2018 | P-17-015059 - Consolidation of distribution centers. | Download | |||


