| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Manufacturer Part Number: | Weidmuller 1626020000 |
| Connector Type: | Header |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Solder |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Tin |
| Pitch: | 0.197 in |
| Number of Positions: | 5 |
| Housing Color: | Black |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Current Rating: | 18 A |
| Voltage Rating: | 400 V |
| Operating Temperature: | -50 to 100 °C |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Mounting Type: | PCB Mount, Through Hole |
| SKU: | WEI1626020000 |
1626020000
| ICC Number: | WEI1626020000 |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Manufacturer Number: | 1626020000 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
SL 5.00/90/5 PBT BK R50 C V24
Specifications
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 12/31/2014 | WEI20140606 - Cancellation/Obsolescence: SL Pin Headers. Last Time Buy: December 31, 2014 | Download | |||

