| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Manufacturer Part Number: | Weidmuller 1615750000 |
| Connector Type: | Plug |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate |
| Number of Rows: | 1 |
| Termination Method: | Clamp |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Tin |
| Pitch: | 0.138 in |
| Number of Positions: | 14 |
| Housing Color: | Black |
| Wire Size: | 28 to 14 AWG |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Current Rating: | 17 A |
| Voltage Rating: | 320 V |
| Operating Temperature: | -50 to 100 °C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Mounting Type: | PCB Mount |
| SKU: | WEI1615750000 |
1615750000
| ICC Number: | WEI1615750000 |
| Manufacturer: | Weidmuller |
| Manufacturer Number: | 1615750000 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |
Description:
BL 3.5/14 BK R20 C V31
Specifications
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Weidmuller 43645-0200 | Micro-Fit 3.0 Receptacle Housing, Single Row, 2 Circuits, UL 94V-0, Low-Halogen, Black | ![]() |
| Weidmuller PLT1M-M | Pan-Ty® locking tie, miniature cross section, 3.9 (99mm) length, nylon 6.6, natural, bulk package. | ![]() |


