| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | NorComp |
| Manufacturer Part Number: | NorComp 171-025-113R011 |
| Series: | 171 |
| Gender: | Plug |
| Termination Method: | Solder |
| Contact Plating: | Gold Flash |
| Maximum Operating Temperature: | 125 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -50 °C |
| Mount Angle: | Straight |
| Number of Positions: | 25 |
| Shell Material: | Steel |
| Shell Finish: | Nickel Plated |
| Current Rating: | 5 A |
| Voltage Rating: | 250 VAC |
| SKU: | TEX171-025-113R011 |
171-025-113R011
Specifications
Detailed Description
Introducing the 171-025-113R011, a high-performance Male D-Sub 25 Position Straight PCB Dip Solder connector from our 171 series. This gold flash plated connector ensures reliable conductivity, even in demanding environments, with a wide operating temperature range from -50°C to 125°C. Featuring a straight mount angle and durable steel shell with nickel plating, it offers robust connectivity for industrial applications. With a current rating of 5A and voltage rating of 250VAC, this RoHS-compliant connector is ideal for use in various electronic systems. Trust in the quality and durability of the 171025113R011 for your connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| NorComp 000-34025 | RF Connector N-Type Straight Clamp Plug RG-58 RG-141 Times LMR-195 50 Ohm | ![]() |
| NorComp 031-203-RFX | RF Connector BNC Straight Receptacle Jack Solder Cup 4-Hole Flange 50 Ohm | ![]() |
| NorComp 082-97 | RF Connector N-Type Panel Mount Jack 4-Hole Flange Solder Cup 50 Ohm | ![]() |
| NorComp 180-044-213R011 | Female High-Density D-Sub 44 Position Straight PCB Dip Solder | ![]() |
| NorComp 180-078-213R011 | Female High-Density D-Sub 78 Position Straight PCB Dip Solder | ![]() |


