| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem TXR54AB90-1405AI |
| Color: | Olive Drab |
| Series: | TXR |
| Maximum Operating Temperature: | 175 °C |
| Body Orientation: | Right Angle |
| Shell Size: | 12, 14, 14S |
| Body Material: | Aluminum |
| Cable Diameter: | .156 - .25 in, 4 - 6.4 mm |
| Device Type: | Side-Entry Tinel-Lock Ring, Tinel-Lock Ring |
| GPL: | 907 |
| Operating Temperature Range: | -65 - 175 °C, -85 - 347 °F |
| GPL Description: | Aerospace Defense & Marine |
| Product Code: | C417 |
| Adapter Material: | Cadmium (AMS-QQ-P-416 Type II, Class 3) |
| Backshell Plating: | Cadmium |
| Cable Diameter Range: | .156 - .25 in, 4 - 6.4 mm |
| Adapter Angle: | 90° |
| Adapter Entry Size: | 5 |
| Cable Entry Diameter: | .01 - .31 in |
| Part Aliases: | 944389-000 |
| SKU: | RYCTXR54AB90-1405AI |
TXR54AB90-1405AI
| ICC Number: | RYCTXR54AB90-1405AI |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Number: | TXR54AB90-1405AI |
| Datasheet: | Product Specification |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the TXR54AB90-1405AI, a rugged and reliable right angle backshell designed for aerospace, defense, and marine applications. This olive drab backshell, featuring a shell size of 14, 12, or 14S, is constructed from durable aluminum with cadmium plating for enhanced longevity. Suitable for side-entry Tinel-Lock Ring connectors, it accommodates cables with a diameter range of .156 to .25 inches (4-6.4 mm). With a maximum operating temperature of 175°C and a wide operating temperature range of -65 to 175°C (-85 to 347°F), this backshell ensures performance in harsh environments. Trust in the TXR series for secure and efficient cable management in demanding settings. ( TXR54AB90-1405AI)
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 04/10/2015 | E-15-001889 - Product Improvement. Optimize Manufacturing, Product Improvement, single Design, Better Customer Service. | Download | |||

