| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem TX40AB00-2406H |
| Series: | TXR40 Series |
| Housing Material: | Aluminum |
| Overall Width: | 43.5 mm |
| Shell Size: | 25 |
| Thread Size: | M37x1 |
| Strain Relief: | Yes |
| Maximum Cable Diameter: | 17.1 mm |
| Shell Finish: | Cadmium |
| Operating Temperature: | -65 to 175 °C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Part Aliases: | CY6659-000 |
| SKU: | RYCTX40AB00-2406H |
TX40AB00-2406H
| ICC Number: | RYCTX40AB00-2406H |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Number: | TX40AB00-2406H |
| Datasheet: | Document |
| ECAD Model: |
Description:
TX40AB00-2406H

