| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem MTC100-KT2-0165 |
| Gender: | Plug |
| Number of Rows: | 2 |
| Mount Type: | Fixing Screw |
| Termination Method: | Crimp |
| Contact Plating: | Gold, Nickel |
| Voltage: | 1500 VAC, 954 VDC |
| Shell Size: | 50.8 [2.0] |
| Contact Type: | Pin |
| Row Spacing: | .1 in, 2.54 mm |
| Contact Amperage: | 5 A |
| Number of Positions: | 40 |
| GPL: | 547 |
| Mating Retention Type: | Jackscrew |
| Flange: | Without |
| Operating Temperature Range: | -65 - 125 °C, -85 - 257 °F |
| Circuit Application: | Power & Signal |
| Shielded: | No |
| Sealable: | Yes |
| Mating Alignment: | With |
| Mating Alignment Type: | Keyed |
| GPL Description: | Aerospace Defense & Marine |
| Connector and Contact Terminate To: | Wire & Cable |
| Product Code: | C228 |
| Body Plating Material: | Nickel |
| Connector System: | Wire to Wire |
| Connector Product Type: | Connector Kit |
| ECCN: | EAR99 |
| Mating Retention: | With |
| Insertion Force: | Standard |
| Contact Retention: | With |
| Mating Hardware: | Quick Disconnect |
| Box Mount: | No |
| Material Flammability Standard: | UL 94V-0 |
| Part Aliases: | 332163-000 |
| SKU: | RYCMTC100-KT2-0165 |
MTC100-KT2-0165
Specifications
Detailed Description
The MTC100-KT2-0165 is a high-performance board-to-board connector kit designed for aerospace, defense, and marine applications. With a rugged construction and UL 94V-0 flammability standard compliance, this connector ensures reliable performance in harsh environments. Featuring 40 gold and nickel-plated contacts with a voltage rating of 1500 VAC, 954 VDC, and a current rating of 5A, it is suitable for power and signal transmission. The crimp termination method and jackscrew mating retention type offer secure connections, while the sealable design enhances environmental protection. Operating in a wide temperature range of -65 to 125°C (-85 to 257°F), this connector kit is ideal for mission-critical systems that demand durability and high reliability.

