| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem FLHTC0311-16-4 |
| Outside Diameter: | .075 in, 1.91 mm |
| Insulation Material: | Radiation-Crosslinked, Modified ETFE |
| Wire Diameter: | .068 in, 1.71 mm |
| Strand Size: | 29 AWG |
| Number of Conductors: | 1 |
| Number of Strands: | 19 |
| Conductor Material: | Tin-Plated Copper |
| Wire Size: | 16 AWG, 1.31 mm² |
| Rated Voltage: | 600 V |
| Wire Color: | Yellow |
| Part Aliases: | 951686-000 9516863002 |
| SKU: | RYCFLHTC0311-16-4 |
FLHTC0311-16-4
| ICC Number: | RYCFLHTC0311-16-4 |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Number: | FLHTC0311-16-4 |
| Datasheet: | Drawing |
| ECAD Model: |
Description:
FLHTC0311-16-4

