| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Part Number: | TE Connectivity | Raychem 91Q1-16-07-1-ZB-HE100 |
| Series: | 91Q Series |
| Housing Material: | Aluminum |
| Overall Width: | 26.7 mm |
| Shell Size: | 16 |
| Thread Size: | 7/8-20 |
| Strain Relief: | Yes |
| Maximum Cable Diameter: | 18.7 mm |
| Shell Finish: | Olive Drab Zinc Cobalt Over Electroless Nickel |
| Operating Temperature: | -65 to 175 °C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Part Aliases: | AAB4573-00 |
| SKU: | RYC91Q1-16-07-1-ZB-HE100 |
91Q1-16-07-1-ZB-HE100
| ICC Number: | RYC91Q1-16-07-1-ZB-HE100 |
| Manufacturer: | TE Connectivity | Raychem |
| Manufacturer Number: | 91Q1-16-07-1-ZB-HE100 |
| Datasheet: | Datasheet |
| ECAD Model: |

