| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Essentra | Richco |
| Manufacturer Part Number: | Essentra | Richco WHC-125-01 |
| Color: | Natural |
| Mount Type: | Screw |
| Material: | Nylon 6.6 |
| Maximum Bundle Diameter: | .125 in |
| Base Width: | .33 in |
| Base Length: | .75 in |
| SKU: | RICWHC-125-01 |
WHC-125-01
| ICC Number: | RICWHC-125-01 |
| Manufacturer: | Essentra | Richco |
| Manufacturer Number: | WHC-125-01 |
| ECAD Model: |
Specifications
Detailed Description
Introducing the WHC-125-01, a versatile Cable Clip designed for efficient wire management. This Clip features a Screw Mount for secure installation, constructed from durable Nylon 6.6 in a sleek Natural color. With a maximum bundle diameter of .125 inches, it accommodates various cable sizes. The .33-inch base width and .75-inch base length provide stability and support. RoHS compliant, this Clip is environmentally friendly. Perfect for organizing cables in any workspace, the WHC-125-01 ensures tidy and streamlined cable management. Available for immediate shipping.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Essentra | Richco 206305-1 | CPC PLUG ASSEMBLY SIZE 23-37 | ![]() |
| Essentra | Richco 66506-9 | PIN CONTACT, 20 DF | ![]() |
| Essentra | Richco 66602-2 | III+ PIN,18-14,30AU/FL,LP | ![]() |
| Essentra | Richco FSCM3X6-STL | Flat Head Socket Cap Screw | ![]() |
| Essentra | Richco 1832 | Heyco® ST Lockit™ Strain Relief Bushings, Nylon 6/6, 0.099 Finished Fit Panel Thickness (inches) | ![]() |
| Essentra | Richco 7230 | JACK SCREW W/OUT HARDWARE | ![]() |
| Essentra | Richco 752 | GROM | ![]() |
| Essentra | Richco 8140 | STEEL HALF CLAMP | ![]() |
| Essentra | Richco KL-450 | Curly Lock,Natural,.40 in-.50 in Hold | ![]() |
| Essentra | Richco EH-6A-5V5-20 | Surface Mount Hinge, 20 Series, Rivet/Screw, Nylon, Black | ![]() |
| Essentra | Richco 231-303/107-000 | FEMALE CONNECTOR | ![]() |


