| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol Pcd |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol Pcd M85049/69-9W |
| Housing Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Size: | 9 |
| Housing Color: | Olive Drab |
| Cable Entry Diameter: | 0.25 in |
| Locking Mechanism: | Threaded |
| Operating Temperature: | -65 to 175 °C |
| SKU: | PCMM85049/69-9W |
M85049/69-9W
| ICC Number: | PCMM85049/69-9W |
| Manufacturer: | Amphenol Pcd |
| Manufacturer Number: | M85049/69-9W |
| Datasheet: | Product Catalog |
| ECAD Model: |
Description:
Backshell
Specifications
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Amphenol Pcd 97-3100A-22-5S | AI-Solder Plug Connector 26482-1 | ![]() |
| Amphenol Pcd M85049/69-11W | Backshell | ![]() |
| Amphenol Pcd M85049/69-13W | Backshell | ![]() |
| Amphenol Pcd M85049/69-15W | Backshell | ![]() |
| Amphenol Pcd M85049/69-17W | BACKSHELL | ![]() |
| Amphenol Pcd M85049/69-21W | Backshell | ![]() |


