| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol Pcd |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol Pcd M85049/3616N05B |
| Series: | M85049 Series |
| Housing Material: | Aluminum Alloy |
| Overall Width: | 1.25 in |
| Shell Size: | 16 |
| Strain Relief: | Yes |
| Maximum Cable Diameter: | 0.63 in |
| Shielded: | Yes |
| Shell Finish: | Electroless Nickel |
| Locking Mechanism: | Direct Coupling |
| Operating Temperature: | -65 to 200 °C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Compatible With: | MIL-DTL-38999 Series I and II Group K Connectors |
| SKU: | PCMM85049/3616N05B |
M85049/3616N05B
| ICC Number: | PCMM85049/3616N05B |
| Manufacturer: | Amphenol Pcd |
| Manufacturer Number: | M85049/3616N05B |
| Datasheet: | Product Catalog |
| ECAD Model: |
Description:
PCMM85049/3616N05B

