| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol Pcd |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol Pcd M85049/11-43W |
| Series: | M85049 Series |
| Housing Material: | Aluminum Alloy |
| Overall Width: | 1.77 in |
| Shell Size: | 22 |
| Strain Relief: | Yes |
| Maximum Cable Diameter: | 0.63 in |
| Shielded: | Yes |
| Shell Finish: | Olive Drab Cadmium |
| Locking Mechanism: | Threaded |
| Operating Temperature: | -65 to 175 °C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Compatible With: | MIL-DTL-26482 Series II, MIL-DTL-83723 Series III, AS50151, AS81703 Group J Connectors |
| SKU: | PCMM85049/11-43W |
M85049/11-43W
| ICC Number: | PCMM85049/11-43W |
| Manufacturer: | Amphenol Pcd |
| Manufacturer Number: | M85049/11-43W |
| Datasheet: | Product Catalog |
| ECAD Model: |
Description:
PCMM85049/11-43W
Specifications
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Amphenol Pcd M85049/11-116W | BACKSHELL, ENVRN, STRT, OD CAD A8504911116W | ![]() |
| Amphenol Pcd M85049/11-23W | BACKSHELL, ENVRN, STRT, O A850491123W | ![]() |
| Amphenol Pcd M85049/11-33W | PCMM85049/11-33W | ![]() |
| Amphenol Pcd M85049/11-41W | BACKSHELL, ENVRN, STRT, O A850491141W | ![]() |
| Amphenol Pcd M85049/11-59W | PCMM85049/11-59W | ![]() |
| Amphenol Pcd M85049/11-61W | PCMM85049/11-61W | ![]() |


