| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Amphenol Pcd |
| Manufacturer Part Number: | Amphenol Pcd RJFSFTP6A10000 |
| Insulation Material: | Polyethylene |
| Number of Pairs: | 4 |
| Cable Length: | 100 m |
| Jacket Material: | Polyurethane |
| Wire Size: | 26 AWG |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Outer Diameter: | 6.9 mm |
| Jacket Color: | Black |
| Voltage Rating: | 230 V |
| Operating Temperature: | -40 to 85 °C |
| Connector End A: | RJ45 |
| Connector End A Gender: | Male |
| Connector End B: | RJ45 |
| Connector End B Gender: | Male |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Performance Category: | Cat6a |
| Shielding Type: | Foil + Braid |
| SKU: | PCDRJFSFTP6A10000 |
RJFSFTP6A10000
| ICC Number: | PCDRJFSFTP6A10000 |
| Manufacturer: | Amphenol Pcd |
| Manufacturer Number: | RJFSFTP6A10000 |
| Datasheet: | Product Catalog |
| ECAD Model: |
Description:
RJ Field Bus

