| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit PNF10-8F-2K |
| Maximum Operating Temperature: | 105 °C, 221 °F |
| Overall Length: | 1.02 in, 25.9 mm |
| Stud Size: | #8_1 |
| Stud Hole Size: | 1/6 in, 4.3 mm |
| Outside Diameter: | .23 in, 5.8 mm |
| Material: | Copper |
| Insulation Material: | Nylon |
| Maximum Wire Size: | 10 AWG |
| Minimum Wire Size: | 12 AWG |
| Barrel Type: | Funnel |
| Finish: | Tin Plated |
| Product: | Crimp Spade Terminals |
| Fork Type: | Standard |
| SKU: | PANPNF10-8F-2K |
PNF10-8F-2K
Specifications
Detailed Description
Introducing the PNF10-8F-2K Fork Terminal, a high-quality solution for your wire termination needs. This terminal features durable copper construction with a tin-plated finish for excellent conductivity and corrosion resistance. The nylon insulation and metal insulation grip sleeve provide added safety and security, making it ideal for a wide range of applications. With a funnel entry design and #8 stud size, it offers easy and reliable installation. Suitable for 12-10 AWG wire, this terminal ensures a secure connection in high-temperature environments, with a maximum operating temperature of 105°C (221°F). Trust in the PNF10-8F-2K for efficient and dependable wire termination in your projects. RoHS compliant.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Panduit CLT50F-C20 | The corrugated loom tubing slit wall measures .50" (12.7mm) x 100' (30.5m). It is black and made of polyethylene. | ![]() |
| Panduit PLT1M-XMR | Reel-Fed cable tie for PAT1M system, miniature cross section, 4.0 (102mm) length, nylon 6.6, natural. | ![]() |
| Panduit PLT1M-XMR0 | Reel-Fed cable tie for PAT1M system, miniature cross section, 4.0 (102mm) length, weather resistant nylon 6.6, black. | ![]() |
| Panduit PLT2S-M71 | Pan-Ty® locking cable tie, standard cross section, 7.4 (188mm) length, PEEK, translucent brown, 1000 pc. | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/28/2021 | PAN-PCN-20210623-1 - Temporary Packaging Change. Due to limited availability on select paper goods, Panduit is forced to change the packaging of our ReelSmart reels. Per the images below, we will be removing the white liner on each flange of the reel. We anticipate this to be a temporary change and to return back to normal in September. | Download | |||
| 11/20/2018 | PAN20181120 - Production and Inventory Hold. Panduit has put certain Reel Smart products on a production and inventory hold. We have experienced issues with certain production equipment resulting in a period of downtime. | Download | |||


