| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit PLT2S-M109 |
| Color: | Green |
| Maximum Operating Temperature: | 115 °C, 239 °F |
| Minimum Operating Temperature: | -60 °C, -76 °F |
| Overall Width: | .32 in, 8.1 mm |
| Overall Length: | 188 mm, 7.4 in |
| Material: | Polypropylene |
| Maximum Bundle Diameter: | 1.88 in, 47.8 mm |
| Tensile Strength: | 222.41 N, 50 lb |
| Environment Application: | indoor |
| Minimum Bundle Diameter: | .06 in, 1.5 mm |
| SKU: | PANPLT2S-M109 |
PLT2S-M109
Specifications
Detailed Description
Introducing the PLT2S-M109, a high-quality Pan-Ty® locking tie designed for secure and efficient cable management. Made from durable green polypropylene, this tie features a standard cross section and has a maximum operating temperature of 115°C, making it ideal for indoor use. With an overall width of 8.1mm and a length of 188mm, it can accommodate bundles up to 47.8mm in diameter. The PLT2S-M109 offers a strong tensile strength of 222.41N, ensuring reliable fastening. RoHS compliant and with a minimum operating temperature of -60°C, this tie is suitable for a wide range of applications. Upgrade your wire and cable management with the PLT2S-M109.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Panduit DNF18-188FIB-M | The vibration resistant female disconnect is made of brass and is tin-plated. It is fully insulated in a red, standard receptacle nylon housing. It has a tab size of 0.187 x 0.020" (4.8 x 0.5 mm) and supports a wire range of 22-18 AWG (0.5-1.0 mm²). It is 0.78" (19.8 mm) long and 0.29" (7.4 mm) wide. The disconnect has a funnel entry barrel configuration and a butted seam barrel. It comes in boxes of 1000. | ![]() |
| Panduit HSTT50-C2 | Thin wall heat shrink, .50" (12.7mm) diameter, red cross-linked polyolefin, 100 ft. (30.5m) per reel. | ![]() |
| Panduit PLT3I-M | Pan-Ty® locking tie, intermediate cross section, 11.4 (290mm) length, nylon 6.6, natural, bulk package. | ![]() |
| Panduit PV10-10R-D | Ring Terminal, 12 “ 10 AWG, #10 stud size, vinyl insulated, funnel entry, bulk package. | ![]() |
| Panduit SE50P-DR0 | Braided Expandable Sleeving, 0.50" diameter (12.7mm), provides continuous abrasion resistance for wires, cables and tubing. The highly flexible open weave will not trap heat or humidity, black, Polyethylene Terephthalate, 500 ft. per reel. | ![]() |
| Panduit TM3S10-M | The cable tie mount in natural color is applied with a #10 (M5) screw and is 0.61" (15.5 mm) wide. It is made of nylon 6.6, which increases mechanical strength, heat and wear resistance, and stiffness in indoor environments. It comes in packages of 1000. | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/01/2025 | PAN-PCN-20250522-1 - Packaging Change. New product package design for our Premium loose piece cable tie products. The new product packaging bag not only has a new brand design, but it also incorporates useful information for our cable tie users, including product description in 3 languages (English, Spanish and French-Canadian); product image; important product specifications with icon illustrations; UL and other industry compliance standards; material flammability rating; barcoded manufacturing information. Note: For customer specific, non standard parts, only the bag brand design will change. The previously approved labeling content will remain unchanged. For non-standard parts, the new layout will be applied upon request. | Download | |||
| 11/30/2023 | PAN-PCN-20230922-1 - Production Location Change. In May 2023, Panduit announced the strategic decision to relocate our manufacturing operations from Tuas in Singapore to Senai in Johor, Malaysia by mid-2024. Relocating these manufacturing operations to Malaysia will allow us to ensure capacity and capabilities that will position us for further growth. | Download | |||


