| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit PLM2S-D8 |
| Color: | Gray |
| Maximum Operating Temperature: | 185 °F, 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -60 °C, -70 °F |
| Overall Width: | .19 in, 4.7 mm |
| Overall Length: | 203 mm, 8 in |
| Material: | Nylon 6.6 |
| Maximum Bundle Diameter: | 1.75 in, 45 mm |
| Tensile Strength: | 222 N, 50 lb |
| Product: | Marker & Flag Cable & Wire Ties |
| Product Type: | Wrap |
| Environment Application: | indoor |
| Minimum Bundle Diameter: | .37 in, 9.5 mm |
| Marker Write On Area: | 245.3 mm², .38 in² |
| Part Aliases: | MS3368-1-8A |
| SKU: | PANPLM2S-D8 |
PLM2S-D8
Specifications
Detailed Description
PLM2S-D8. Introducing the Pan-Ty® marker tie, a versatile solution for organizing cables and wires in indoor environments. Made from durable nylon 6.6, this gray tie features a standard cross section and measures 7.4 inches in length. With a .44 x .87 inch marker write-on area, labeling and identification are a breeze. Suitable for temperatures ranging from -60°C to 85°C, it offers reliable performance. The tie has a maximum bundle diameter of 1.75 inches and a minimum of .37 inches, accommodating various cable sizes. With a tensile strength of 222 N, it ensures secure fastening. This product is RoHS compliant and also known by the alias MS3368-1-8A. Perfect for a wide range of applications, the Pan-Ty® marker tie is a must-have for efficient cable management.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 11/30/2023 | PAN-PCN-20230922-1 - Production Location Change. In May 2023, Panduit announced the strategic decision to relocate our manufacturing operations from Tuas in Singapore to Senai in Johor, Malaysia by mid-2024. Relocating these manufacturing operations to Malaysia will allow us to ensure capacity and capabilities that will position us for further growth. | Download | |||

