| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit PLC1M-S4-M0 |
| Color: | Black |
| Maximum Operating Temperature: | 185 °F, 85 °C |
| Minimum Operating Temperature: | -60 °C, -76 °F |
| Overall Width: | 1 in, 2.5 mm |
| Overall Length: | 109.2 mm, 4.3 in |
| Material: | Nylon 6.6 |
| Screw Size: | #4 M2.5 |
| Maximum Bundle Diameter: | 19 mm, .75 in |
| Product: | Clamp & Locking Cable & Wire Ties |
| Product Type: | Locking Clamp Ties |
| Environment Application: | General |
| Minimum Bundle Diameter: | .06 in, 1.5 mm |
| Mounting Hole Width: | .23 in, 6.1 mm |
| SKU: | PANPLC1M-S4-M0 |
PLC1M-S4-M0
Specifications
Detailed Description
The PLC1M-S4-M0 is a durable and versatile locking clamp tie designed for secure cable and wire management in general applications. Made from weather-resistant black nylon 6.6, it can withstand temperatures ranging from -60 °C to 185 °F. With a miniature cross section and a #4 (M2.5) screw size, this tie is perfect for organizing cables with a maximum bundle diameter of .75 inches. Its 4.3-inch length and .1-inch width, along with a minimum bundle diameter of .06 inches, ensure a snug and efficient fit. Each tie comes in a bulk package for convenience, making it a must-have for any cable management project. Rest assured, it is RoHS compliant, guaranteeing its environmental responsibility.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Panduit PLT1.5I-M8 | Pan-Ty® locking tie, intermediate cross section, 5.6 (142mm) length, nylon 6.6, gray, bulk package. | ![]() |
| Panduit PNF14-14R-M | Ring Terminal, 16 “ 14 AWG, 1/4" stud size, funnel entry, nylon insulated, bulk package. | ![]() |
| Panduit PV10-10R-D | Ring Terminal, 12 “ 10 AWG, #10 stud size, vinyl insulated, funnel entry, bulk package. | ![]() |
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 06/01/2025 | PAN-PCN-20250522-1 - Packaging Change. New product package design for our Premium loose piece cable tie products. The new product packaging bag not only has a new brand design, but it also incorporates useful information for our cable tie users, including product description in 3 languages (English, Spanish and French-Canadian); product image; important product specifications with icon illustrations; UL and other industry compliance standards; material flammability rating; barcoded manufacturing information. Note: For customer specific, non standard parts, only the bag brand design will change. The previously approved labeling content will remain unchanged. For non-standard parts, the new layout will be applied upon request. | Download | |||
| 11/30/2023 | PAN-PCN-20230922-1 - Production Location Change. In May 2023, Panduit announced the strategic decision to relocate our manufacturing operations from Tuas in Singapore to Senai in Johor, Malaysia by mid-2024. Relocating these manufacturing operations to Malaysia will allow us to ensure capacity and capabilities that will position us for further growth. | Download | |||


