| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit N8512B |
| Color: | Black |
| Overall Width: | 31.49 in, 800 mm |
| Overall Height: | 2134 mm, 84.01 in |
| Overall Depth: | 1070 mm, 42.12 in |
| Material: | Steel |
| Finish/Coating: | Powder-Coated |
| Body Type: | Solid |
| Access Type: | Hinged |
| Product Type: | N-Type Cabinet |
| Front Door Type: | Dual Hinge |
| Rear Door Type: | Split Perforated |
| Casters: | No |
| Number of Rack Units: | 45 |
| SKU: | PANN8512B |
N8512B
| ICC Number: | PANN8512B |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Number: | N8512B |
| Datasheet: | Drawing |
| ECAD Model: |
Description:
Net-Access N-Type Cabinet frame with top panel. Tapped equipment rails (12-24). Dual hinge perforated front door opens to the left or right. Split perforated rear doors open in the middle to minimize door swing footprint. Solid side panels (2). Two sets of #12-24 threaded equipment mounting rails. 45 RU cable management on front and rear of front posts. Dimensions: 84.0in H x 31.5in W x 42.0in D (2134mm x 800mm x 1070mm). Color: Black, Two sets of SN25F fingers Included.
More >>Specifications
Detailed Description
The Net-Access™ N-Type Cabinet frame, SKU N8512B, is a versatile and robust solution for your network infrastructure needs. This black powder-coated steel cabinet features tapped equipment rails, a dual-hinge perforated front door, and split perforated rear doors for easy access and cable management. With solid side panels, two sets of #12-24 threaded equipment mounting rails, and 45 RU of space, it offers ample room for your networking components. The included SN25F fingers add extra convenience, making this cabinet ideal for large-scale network, server, and rack setups.

