| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit LCAF350-38-6 |
| Overall Length: | 3.49 in, 88.7 mm |
| Stud Hole Size: | 42.95 in, 9.5 mm |
| Tongue Width: | 1.54 in, 39.1 mm |
| Barrel Length: | 1.85 in, 47 mm |
| Barrel Type: | Standard Barrel Length with Inspection Window |
| Color Code: | Blue |
| Product: | Compression Lugs |
| Product Type: | Tin-Plated Copper Compression Connectors - Lugs |
| Tongue Type: | Standard Tongue Width |
| Tongue Angle: | Straight |
| SKU: | PANLCAF350-38-6 |
LCAF350-38-6
Specifications
Detailed Description
Introducing the LCAF350-38-6, a high-performance compression lug designed for secure and efficient cable termination. This tin-plated copper connector features a one-hole, flared barrel for easy installation, accommodating 350 kcmil cables with a 3/8 stud hole. With an overall length of 3.49 inches and a tongue width of 1.54 inches, it offers ample space for connectivity. The barrel, measuring 1.85 inches in length, is equipped with an inspection window for added convenience. Identified by a blue color code, this lug is RoHS compliant and suitable for a wide range of applications. Trust in the quality and reliability of the LCAF350-38-6 for your connectivity needs.
Frequently Bought Together
| Product | Part # | Description | Stock |
|---|---|---|---|
| Panduit LCAF350-12-6 | One-hole, flared barrel, 350 kcmil cable, 1/2 stud hole. | ![]() |


