| Attribute | Value |
|---|---|
| Product Category: | |
| Manufacturer: | Panduit |
| Manufacturer Part Number: | Panduit LCA350-78-X |
| Overall Length: | 3.74 in, 95 mm |
| Stud Hole Size: | 22.2 mm, 42.954 in |
| Tongue Width: | 1.28 in, 32.5 mm |
| Barrel Length: | 1.44 in, 36.6 mm |
| Barrel Type: | Standard Barrel Length with Inspection Window |
| Color Code: | Red |
| Product: | Compression Lugs |
| Product Type: | Tin-Plated Copper Compression Connectors - Lugs |
| Tongue Type: | Standard |
| Tongue Angle: | Straight |
| SKU: | PANLCA350-78-X |
LCA350-78-X
Specifications
Detailed Description
LCA350-78-X. This compression lug is designed for secure and efficient termination of 350 kcmil cables with a 7/8 stud hole. Featuring a standard barrel with a convenient inspection window, it allows for easy visual inspection of the connection. The overall length of 3.74 inches and a tongue width of 1.28 inches provide ample surface area for a reliable connection. With a red color code for quick identification and tin-plated copper construction for superior conductivity, this lug is a durable and high-performance solution for your connectivity needs. RoHS compliant.
Product Change Notice
| Effective Date | Description of Change | Download | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 02/22/2021 | PAN-OBS-20210222 - Discontinuance. Discontinuation of some Panduit products. Some parts have suggested replacements please see PCN for this info. LTB 5/31/21 | Download | |||

